Manana Shalikashvili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manana Shalikashvili
Informacione
Lindja (1959-07-05) 5 Korrik, 1959 (61 vjeç)
PrejardhjaGjeorgjia Tsilkani, Gjeorgji.
Profesion(e)Këngëtare, aktore, tekstshkruese

Manana Shalikashvili (gjeorgjisht: მანანა შალიკაშვილი) u lind më 5 korrik, 1959TsilkanGjeorgjisë Sovietike.

Manana vjen nga Gjeorgjia dhe është këngëtare aktive nga vitetet 2000.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diplomuar në Universitetin Teknik të Tbilisit, ajo filloi të shkruajë poezi si fëmijë dhe më vonë filloi të shkruajë tregime të shkurtra. Ajo ka kënduar në Konservatorin Shtetëror Vano Sarajishvili në Tbilisi që nga viti 2000, dhe më vonë filloi të shkruajë këngë. Ajo është duke dhënë muzikë në Shkollën Publike të Tbilisit në nr. 175, dhe gjithashtu formoi ansamblin "Nanina", i cili performon me sukses në koncerte të ndryshme. Në vitin 2018 ajo mori titullin laureat dhe medalje bronzi në konkursin e kolektivëve gjeorgjianë për fëmijë dhe të rinj, paraqiti ekipin e shkollës në kategorinë C-2; Në vitin 2019, ajo mori një diplomë në kategorinë popullore në Konkurrencën V Kombëtare të Kolektiveve të Fëmijëve dhe Rinisë Gjeorgjiane. Në të njëjtin vit, u botua përmbledhja e saj e tretë me poezi "Rrezja e Shpresës". Ajo ka botuar dy koleksione këngësh: "Gjithçka Fillon me Të Munguarit" dhe "Këngët Pop", redaktuar nga Kakha Tsabadze. Ajo është anëtare e unionit të shkrimtarëve të Gjeorgjisë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]