Jump to content

Manastiri i Deçanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manastiri i Deçanit
LlojiArkeologjike
VendndodhjaDeçan, Kosovë
NdërtuarMesjetë shek. XIV
Emri zyrtar: Monument / Ansambël
LlojiNën mbrojtje
Përcaktuar426/47; LZVM
Nr. i referencës3106

Manastiri Visoki Dečani (serbisht: Манастир Високи Дечани, romanizuar: Manastir Visoki Dečani, shqip: Manastiri i Deçanit) është një manastir mesjetar i krishterë ortodoks serb i vendosur afër Deçanit, Kosovë. Ishte themeluar në gjysmën e parë të shekullit të 14-të nga Stefan Dečanski, Mbreti i Serbisë.

Manastiri Visoki Dečani ndodhet buzë grykës së lumit Dečanska Bistrica rrëzë maleve Prokletije, në rajonin e Metohisë. Ndodhet rreth kilometra (1,2 mi) nga qyteti i Dečan. Manastiri menaxhohet nga Eparkia Ortodokse Serbe e Rashkës dhe Prizrenit. Manastiri ka qenë nën mbrojtjen ligjore të Serbisë që nga viti 1947 me një përcaktim të Monumentit Kulturor të një rëndësie të jashtëzakonshme. Manastiri është pjesë e sitit të Trashëgimisë Botërore me emrin "Monumentet Mesjetare në Kosovë".[1]

Manastiri i Deçanit është një monument serbisë i trashëgimisë kulturore në Deçan, Kosovë.[2] Manastiri i Deçanit , i ndërtuar në shekullinXIV, është pjesë e listës së monumenteve të mbrojtura të UNESCOs .

Manastiri është ndërtuar afër lumit Bistrica , nën shpatet e mprehta të Bjekshëve të Nemuna , dhe është indertuar nga Shën Stafeni Uroshi III i Deçanit, dajli i mbretit Millutin dhe babai i mbretit Dushan.

Një pjesë e thesarit edhe sot janë karrocat për karrocat për fëmijë nga argjendi , të cilat manastirit ia kanë dhuruar çiftet që kanë pasur fëmijë. Vlera më e madhe e thesarit është koleksioni i ikonave të piktuara nga shekulli XIV deri në fund të shek. XVII , pastaj pëmbledhja e dorëshkrimeve dhe librave të botuar , përmbledhja e dorëshkrimeve dhe librave të botuar , përmbledhja e sendeve nga metalet e çmuara etj.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Medieval Monuments in Kosovo". Wikipedia (në anglisht). 2021-04-25.
  2. ^ Lazarevska, Tetjana (12 mars 2007). Kosova Perëndimore (bot. I - Parë). Republika e Maqedonisë: Fondacioni Zhvillimore Maqedonas për Ndërmarrjet (MRFP). fq. 23. ISBN 978-9989-2044-7-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)