Jump to content

Manastiri i Krishtit (Tomar)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konventa e Krishtit
Emri amëtar
Portugalisht: Convento de Cristo
Manastiri i Krishtit
Portugalisht: Mosteiro de Cristo
Një pamje e kompleksit të Konventës dhe Kështjellës së Tomarit
LlojiManastir
EtimologjiaJezus Krishti
VendndodhjaTomar (São João Baptista) e Santa Maria dos Olivais,  Portugalia
Koordinatat39°36′14″N 08°25′09″W / 39.60389°N 8.41917°W / 39.60389; -8.41917
Lartësia11
Themeluar më1160
Ndërtuarshekujt XII - XVI
Stili arkitekturorManueline,
Plateresque,
Rilindje
PronarRepublika e Portugalisë
Emri zyrtar: Manastiri i Krishtit në Tomar
LlojiKulturor
Kritereti, vi
Përcaktuar1983
Nr. i referencës265
RajoniEvropë dhe Amerikë e Veriut
Shteti palëPortugalia
Manastiri i Krishtit (Tomar) is located in Earth
Manastiri i Krishtit (Tomar) (Earth)

Manastiri i Krishtit ose Konventa e Krishtit (Portugalisht: Convento de Cristo/Mosteiro de Cristo) është një ish-manastir/konventë katolike në famullinë civile të Tomar (São João Baptista) dhe Santa Maria dos Olivais, në komunën e Centrol, Tomar. Fillimisht një kështjellë Tempullare e shekullit të 12-të, kur rendi u shpërnda në shekullin e 14-të, dega portugeze u shndërrua në Kalorësi të Urdhrit të Krishtit, që më vonë i mbështeti zbulimet detare të Portugalisë të shekullit të 15-të. Konventa dhe kompleksi i Kështjellës është një monument historik dhe kulturor i cili u rendit në listën e Vendeve të Trashëgimisë BotëroreUNESKO-s në vitin 1983.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tampullarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha kryesore e Konventës së Tomar ndërtuar nga Kalorësit Tempullarë
Nave Manueline, siç shihet nga manastiri i epokës së Rilindjes
Pllakat e përpunuar mbi fasadën perëndimore të kishës
Konventa e rilindjes e Gjonit III

Manastiri u themelua nga Urdhri i Kalorësve të Varfër Tempullarë (ose Kalorësit Tempullarë) në vitin 1118. Ndërtimi i saj vazhdoi deri në pjesën e fundit të shekullit të 12 me ndërtimin e oratorisë, në një nga këndet e kalasë, e përfunduar nga Mjeshtri i Madh D. Gualdim Pais (diku rreth vitit 1160). Rreth vitit 1190 u rrethua dhe i rezistoi ushtrive të kalifit Ebu Jusuf el-Mansur i cili ishte i suksesshëm në marrjen e fortesave në jug. (Një pllakë u ndërtua pranë hyrjes së kështjellës për të përkujtuar këtë ngjarje).

Gjatë tremujorit të dytë të shekullit të 13-të, Tomar u transferua në kontrollin e Tempullarëve, duke u bërë selia e tyre. Kalaja u bë një pjesë integrale e sistemit të mbrojtjes të krijuar nga Tempullarët për të siguruar kufirin e Mbretërisë së re të krishterë kundër Maorëve, të cilët në atë kohë pushtuan zonën afër lumit Tagus. Por, pas shpërbërjes së Rendit Tempullar, më 14 mars 1319, dhe pas kërkesës së Mbretit Denis të Portugalisë, Papa Gjon XXII themeloi Urdhrin e Krishtit. Selia e ish Kalorësve Tempullarë u konvertua në vitin 1357 në selinë e këtij rendi të ri.

Kisha e famshme e rrumbullakët (rotunda) e kështjellës së Tomarit u ndërtua edhe në gjysmën e dytë të shekullit të 12-të. Kisha, si disa kisha të tjera tempullare në të gjithë Evropën, u modelua pas kupolës së ShkëmbitJerusalem, që besohej nga kryqtarët që të mbeteshin në Tempullin e Solomonit. Kisha e Varrit të Shenjtë të Jeruzalemit gjithashtu mund të ketë shërbyer si model.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja dhe Konventa e Krishtit kanë shembuj të stileve arkitekturore romane, gotike, manueline dhe rilindjes.

Kalaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja e Tomar u ndërtua rreth vitit 1160 në një vend strategjik, mbi një kodër dhe afër lumit Nabão. Ajo ka një mur mbrojtës të jashtëm dhe një kështjellë (alcáçova) me një mbajnë brenda. Kulla, një kullë qendrore e funksioneve rezidenciale dhe mbrojtëse, u fut në Portugali nga Tempullarët dhe ajo në Tomar është një nga më të vjetrat në vend. Një risi tjetër e futur në Portugali nga Tempullarët (të mësuar nga dekada të përvojës në Normandi dhe Brittany dhe gjetkë) janë kullat e rrumbullakëta në muret e jashtme, të cilat janë më rezistente ndaj sulmeve sesa kulla katrore. Kur u themelua qyteti, shumica e banorëve të saj jetonin në banesa të vendosura brenda mureve të jashtme mbrojtëse të kështjellës.

Kisha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e rrumbullakët romane është një kishë katolike romake nga kalaja (charola, rotunda) u ndërtua në gjysmën e dytë të shekullit të 12-të nga Kalorësit Tempullarë. Nga jashtë, kisha është një strukturë poligonale me 16 anë, me mbështetëse të forta, dritare të rrumbullakëta dhe një kambanore. Brenda, kisha e rrumbullakët ka një strukturë qendrore, tetëkëndëshe, e lidhur me harqe në një galeri përreth (ambulatore). Forma e përgjithshme e kishës është e modeluar pas strukturave të ngjashme të rrumbullakëta në Jerusalem: Xhamia e Omarit dhe Kisha e Varrit të Shenjtë.

Stili Manueline[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detail e kishës së rrumbullakët, të parë nga korridori

Gjatë administrimit të princit Henry Navigator (gjysma e parë e shekullit të 15-të), një kishë gotike u shtua në kishën e rrumbullakët të Konventës, duke e kthyer kështu kishën e rrumbullakët në një aps kolektive. Nga viti 1510 e tutje, mbreti Manuel I urdhëroi rindërtimin e korridorit në stilin e kohës, një përzierje e gotikës dhe rilindjes së vonë, që do të quhej stil manuelini nga historianët e artit. Arkitektët e përfshirë ishin portugezi Diogo de Arruda dhe spanjolli João de Castilho.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet
  • Graf, Gerhard N (1987), Portugal/1 - Europa Romanica, Madrid, Portugal: Ediciones Encuentro {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]