Jump to content

Mandarini (burokrat)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mandarin kinez në periudhën e dinastisë Quing

Mandarini është termi që përdorej për të emërtuar një zyrtar publik kinez gjatë periudhës së Kinëz Perandorake. Zyrtari dallohej nga një veshje me shenjë të caktuar dhe zotëronte epërsi mbi dhe ndaj publikut të përgjithshëm.[1]

Origjina e termit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Termi mandarin e merr origjinën e vet nga fjala portugeze madarim, që do të thotë "ministër" apo "këshilltar". Kjo e fundit, nga ana e vet, vjen nga fjala sanskrite mantrim ("këshilltar", "kryetar") e përdorur për të përkthyer fjalën kineze guan, dhe e derivuar nga mantra ("këshill"), e lidhur me rrënjën indoeuropiane man- ("të mendosh", "të dish"), prej nga edhe termi latin mens ("mendje").

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Percy L. Greaves, Jr. "Mises Made Easier Arkivuar 13 nëntor 2014 tek Wayback Machine", 1974.