Manhajmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mannheim
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
308.070 (30. Shtator 2006) banorë
2125 banorë/km²
Sipërfaqja 144,96 km²
Administrata
Shteti Gjermani
Qarku Baden-Württemberg
Adresa e kuvendit E5 68159 Mannheim
Kodi postal 68001–68309 (nr.vjetër: 6800)
Prefiksi telefonik 0621
Faqe zyrtare www.mannheim.de
Politika
Kryetar Dr. Peter Kurz (SPD)
Partia udhëheqëse


Qyteti universitar Manhajm është me diku rreth 320.000 banorë, i dyti qytet pas Shtutgartit dhe qytet i dytë më i madh i landid Baden-Württemberg. Nga qyteti fqinjë Ludvigs-hafen, qyteti Manhajm ndahet nga lumi Rajn.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Manhajmë përkujdeset Shoqata shqiptare 'Dardania' [1].

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]