Manhajmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mannheim
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Mannheim is located in Gjermania
Mannheim
Mannheim

Koordinatat: 49°29′20″V 8°28′9″L / 49.48889°V 8.46917°L / 49.48889; 8.46917

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi
Qarku Baden-Württemberg
Kryetari i Bashkisë Dr. Peter Kurz (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 144,96 km2
Popullsia 308.070 (30. shtator 2006) banorë
Dendësia 2125 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 68001–68309 (nr.vjetër: 6800)
Prefiksi 0621
Koordinatat 49° 29′ 20″ Veri

8° 28′ 9″ Lindje

Faqja Zyrtare www.mannheim.de

Qyteti universitar Manhajm është me diku rreth 320.000 banorë, i dyti qytet pas Shtutgartit dhe qytet i dytë më i madh i landid Baden-Württemberg. Nga qyteti fqinjë Ludvigs-hafen, qyteti Manhajm ndahet nga lumi Rajn.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Manhajmë përkujdeset Shoqata shqiptare 'Dardania' [1].

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]