Manjū

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akashiya Karukan Manju

Manjū (饅頭) është një ëmbëlsirë tradicionale japoneze. Ekzistojnë shumë lloje manjū, por shumica kanë një të jashtme të bërë nga mielli, pluhuri i orizit, kudzu dhe hikërr dhe një mbushje anko (pastë e fasules së kuqe), e bërë zakonisht nga fasulet e ziera adzuki dhe sheqeri. Manjū është bërë ndonjëherë me mbushje të tjera si reçel gështenje. Në Hawaii, mund të gjeni manjū Okinawan që janë bërë me një mbushje të patates së ëmbël të purpurt, gjalpë, qumësht, sheqer dhe kripë, por mbushja më e zakonshme është pasta e fasules nga e cila ka disa varietete, përfshirë koshian, tsubuan dhe tsubushian.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manjū rridhte nga një lloj mochi (蒸餅), ose tortë orizi i tronditur, ka ekzistuar në Kinë për një kohë të gjatë. Fillimisht quhej mantoukinezisht, por u bë e njohur si manjū kur erdhi në Japoni. Në vitin 1341, një i dërguar japonez që u kthye nga Kina solli përsëri mantou me vete dhe filloi ta shesë atë si nara-manjū. Thuhet se kjo ishte origjina e manjū japoneze. Që atëherë, ajo është ngrënë për gati 700 vjet nga japonezët. Tani mund të gjendet në shumë dyqane japoneze të ëmbla. Çmimi i saj i ulët është një arsye që është e njohur.

Varietet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka variete të shumta të manjū, disa janë më të zakonshme se të tjerat.

  • Matcha (çaj i gjelbërt) manjū është një nga më të zakonshmet. Në këtë rast, pjesa e jashtme e manjū ka një aromë të çajit të gjelbërt dhe është me ngjyrë të gjelbërt.
  • Mizu (uji) manjū hahet tradicionalisht gjatë verës dhe përmban një mbushje fasule me aromë. E jashtme e mizu manjū është bërë me amidon kuzu, e cila i jep brumit një pamje të tejdukshme, pelte.
  • Ka edhe manjū që kanë mbushje me aromë të ndryshme, siç është kremi me aromë portokalli.
  • Siç është rasti me shumë ushqime japoneze, në disa pjesë të Japonisë mund të gjeni manjū unike për atë rajon, të tilla si momiji manjū në formë gjethe panje në Hiroshima dhe Miyajima.
  • Shumëllojshmëria rajonale e prefekturës Saitama quhet Jumangoku Manju.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Manjū – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale