Manja (Greqi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Manja (greqisht: Μάνη) është një rajon gjeografik dhe kulturor në Greqi dhe kryeqyteti i Manjës është Gythio (greqisht: Γύθειο). Manja është edhe gadishulli qendror i të tre gadishujve që shtrihen në jug nga Peloponezit në Greqinë jugore. Manja në veri-lindje është fqinjë me rajonin Bardhunja. Njerëzit nga Manja quhen Manjat/ët.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]