Mantikori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manticore nga Rochester Bestiary (rreth 1230–1240).

Mantikori (latinisht: mantichōra; persishtja e vjetër e rindërtuar: merthykhuwar; persishtja moderne: مردخوار mardykhor) është një krijesë legjendare persiane e ngjashme me sfinksin egjiptian që u përhap edhe në artin mesjetarEvropës Perëndimore. Ajo ka kokën e njeriut, trupin e një luani dhe një bisht me gjemba helmuese të ngjashme me gjilpërat e derrit, ndërsa përshkrimet e tjera e kanë atë me bishtin e një akrepi. Ka disa tregime që shtyllat mund të gjuhen si shigjeta, duke e bërë kështu mantikorin një grabitqar vdekjeprurës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]