Jump to content

Maqedonia e Veriut në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maqedonia e Veriut
Flag
Televizioni transmetuesRadio Televizioni Maqedonas
Eventi përzgjedhës
Finalja kombëtare
 • Skopje Fest
 • 1996
 • 1998
 • 2000
 • 2002
 • 2005
 • 2008–2011
 • 2015
 • Nacionalen Evrosong
 • 2006–2007
Përzgjedhje e brendshme
 • 2004
 • 2012–2014
 • 2016–2020
Paraqitjet
Paraqitjet19 (9 finale)
Paraqitja e parë1998
Rezultatet më të miraVendi i 7-të: 2019
Link
Faqja zyrtare: Maqedonia e Veriut në Eurovizion
Maqedonia e Veriut, e prezantuar më parë në festival si Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë (I.R.J. e Maqedonisë), ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 19 herë që nga debutimi i saj zyrtar më 1998. Vendi kishte provuar të marrë pjesë më 1996, por nuk arriti të kualifikohej në raundin kualifikues të vetëm audio. Shefi aktual i Delegacionit është Meri Popova. 

Para vitit 2019, rezultati më i mirë i Maqedonisë së Veriut ishte një përfundim i vendit të 12-të me Elena Risteska2006. Pasi u kualifikua në raundin gjysmëfinal vetëm një herë në dhjetë nga njëmbëdhjetë garat e mëparshme (2008–18), Maqedonia e Veriut arriti rezultatin e saj më të mirë deri më sot në vitin 2019, kur Tamara Todevska u kualifikua dhe përfundoi në vendin e shtatë në finale pasi fitoi votat e jurisë.

Para shpalljes së pavarësisë më 1991, si një shtet përbërës i RSF Jugosllavisë, Republika Socialiste e Maqedonisë mori pjesë në përzgjedhjen jugosllave të vlefshme midis njësive të tjera federale jugosllave.[1] Gjithashtu, kompozitorët maqedonas kanë shkruar këngë për kandidatë nga pjesë të tjera të Jugosllavisë.[2] Sidoqoftë, hyrjet në Maqedoni kurrë nuk arritën të fitojnë, dhe RS Maqedonia ishte i vetmi shtet federal që kurrë nuk dërgoi një hyrje jugosllave në Festivalin Evropian të Këngës. Një përjashtim ndodhi kur Maja Odžaklievska fitoi konkursin jugosllav më 1979, por ajo nuk performoi në Festivalin Evropian të Këngës 1979 për shkak të vendimit jugosllav për të mos marrë pjesë atë vit.

Si Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë (IRJ e Maqedonisë), vendi paraqiti hyrjen e parë, "Samo ti" (Само ти) kënduar nga Kaliopi, për edicionin e vitit 1996. Sidoqoftë, vendi nuk arriti të kualifikohej përmes raundit para-përzgjedhës jo-transmetues. Përpjekjet e saj për të hyrë në konkurs u penguan përsëri më 1997, kur u prezantua një sistem tjetër i ri ku vendet me rezultatet më të ulët mesatare gjatë katër viteve të mëparshme u përjashtuan nga pjesëmarrja. Vendi bëri debutimin e tij më 1998, me "Ne zori, zoro" të Vlado Janevskit.

Rezultati më i mirë i vendit para vitit 2019 (dhe rezultati më i mirë me emrin e tij të vjetër) ishte në vitin 2006, kur Elena Risteska këndoi "Ninanajna" (Нинанајна) në Athinë, Greqi dhe doli e 12-ta. Është i vetmi vend që është kualifikuar nga çdo gjysmëfinale nga 2004 deri më 2007 (vendet e tjera janë kualifikuar për çdo finale, por për shkak se ata përfunduan në 10 më të mirët vitin e kaluar, nuk u duhej të garonin në gjysmëfinale). Pavarësisht se nuk përfunduan kurrë në top 10, rekordi i tyre i kualifikimit për çdo finale u thye vetëm në vitin 2008, kur vota e jurisë e përdorur në gjysmëfinale zgjodhi Suedinë si finaliste, megjithëse Tamara, Vrčak dhe Adrian Gaxha kishin dalë të 10-it në televotim. Që atëherë, vetëm në vitin 2012 ata mbërrinë deri në finale.

Radio Televizioni Maqedonas, i cili transmeton festivalin, ka përdorur festivalin Skopje Fest për ta përzgjedhur hyrjen kombëtare që nga debutimi i shtetit, megjithëse bëri disa ndryshime në formatin përfundimtar kombëtar, kështu që finalet kombëtare 2004, 2005, 2006, 2007 dhe 2012 u organizuan jashtë Festivalit të Shkupit.

Për vitin 2019, vendi garoi për herë të parë me emrin e ri, Maqedonia e Veriut.[3] RTM përzgjodhi Tamara Todevska si përfaqësuesen e tyre të zgjedhur, duke realizuar këngën "Proud". Kënga arriti të kualifikohej në gjysmëfinalen e dytë, dhe arriti në vendin e shtatë në finale, duke fituar votën e jurisë ndërkombëtare. Kjo është vendosja e parë e shtetit në top 10-she, dhe gjithashtu theu rekordin si vendi më i lartë ndonjëherë për Maqedoninë e Veriut në historinë e festivalit.

Treguesi i tabelës
2
Vendi i dytë
X
Kënga u zgjodh, por nuk konkurroi
Viti Artisti Gjuha Titulli Finalja Pikë Gjysmë Pikë
1996 Kaliopi Maqedonisht "Samo ti" (Само ти) Nuk u kualifikua 26 14
1998 Vlado Janevski Maqedonisht "Ne zori, zoro" (Не зори, зоро) 19 16 Pa gjysmëfinale
2000 XXL Maqedonisht, Anglisht "100% te ljubam" (100% те љубам) 15 29
2002 Karolina Maqedonisht "Od nas zavisi" (Од нас зависи) 19 25
2004 Toše Proeski Anglisht "Life" 14 47 10 71
2005 Martin Vučić Anglisht "Make My Day" 17 52 9 97
2006 Elena Risteska Anglisht, Maqedonisht "Ninanajna" (Нинанајна) 12 56 10 76
2007 Karolina Maqedonisht, Anglisht "Mojot svet" (Мојот свет) 14 73 9 97
2008 Tamara, Vrčak dhe Adrian Gaxha Anglisht "Let Me Love You" Nuk u kualifikua 10 64
2009 Next Time Maqedonisht "Nešto što kje ostane" (Нешто што ќе остане) 10 45
2010 Gjoko Taneski, Billy Zver & Pejčin Maqedonisht "Jas ja imam silata" (Јас ја имам силата) 15 37
2011 Vlatko Ilievski Maqedonisht, Anglisht "Rusinka" (Русинкa) 16 36
2012 Kaliopi Maqedonisht "Crno i belo" (Црно и бело) 13 71 9 53
2013 Esma & Lozano Maqedonisht, Romani "Pred da se razdeni" (Пред да се раздени) Nuk u kualifikua 16 28
2014 Tijana Anglisht "To the Sky" 13 33
2015 Daniel Kajmakoski Anglisht "Autumn Leaves" 15 28
2016 Kaliopi Maqedonisht "Dona" (Дона) 11 88
2017 Jana Burčeska Anglisht "Dance Alone" 15 69
2018 Eye Cue Anglisht "Lost and Found" 18 24
2019 Tamara Todevska Anglisht "Proud" 7 305 2 239
2020 Vasil Anglisht "You" Festivali u anulua

Çmimi Barbara Dex

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Interpretues Qyteti pritës Ref.
2005 Martin Vuçiq Ukraina Kiev
2018 Eye Cue Portugalia Lisbonë

Përfshirje të lidhura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komentuesit dhe zëdhënësit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Komentatori Zëdhënësi Ref.
1992 John Ilija Apelgren Nuk mori pjesë
1993 Antonio Dimitrievski dhe Ivan Mircevski
1994 Milanka Rašik
1995 Vlado Janevski
1996
1997 Dragan B. Kostik
1998 Milanka Rašik Evgenija Teodosievska
1999 Ivan Mircevski Nuk mori pjesë
2000 Milanka Rašik Sandra Todorovska
2001 Nuk mori pjesë
2002 Biljana Debarlieva
2003 Nuk mori pjesë
2004 Ivan Mircevski Karolina Petkovska
2005 Karolina Gočeva
2006 Karolina Petkovska Martin Vuçiq
2007 Milanka Rašik Elena Risteska
2008 Ognen Janeski
2009 Karolina Petkovska Frosina Josifovska
2010 Milica Roštikjl
2011 Eli Tanaskovska Kristina Talevska
2012 Karolina Petkovska
2013 Dimitar Atanasovski
2014 Marko Marku
2015
2016 Dijana Gogova
2017 Ilija Grujoski
2018 Jana Burčeska
2019 Toni Cifrovski Nikolla Trajkovski
 • Nga viti 1961 deri më 1991, Maqedonia e Veriut garoi si pjesë e shtetit Jugosllavia.
 1. ^ Opatijo, oh Fabulous - Yugoslavian selection for the Eurovision Song Contest - statistics by year Arkivuar 26 shkurt 2008 tek Wayback Machine , Eurodalmatia official ESC fan club, Dalmatia, Croatia
 2. ^ Official Site of OGAE Macedonia, see section: Jugovizija.
 3. ^ Herbert, Emily (6 mars 2019). "North Macedonia: EBU Confirms Name Change" (në anglisht). Marrë më 9 prill 2019.
 4. ^ Adams, William Lee (9 korrik 2015). "Poll: Who was the worst dressed Barbara Dex Award winner?" (në anglisht). Wiwibloggs. Marrë më 8 dhjetor 2019.
 5. ^ van Rossem, Aline (20 maj 2018). "Barbara Dex Award 2018: F.Y.R Macedonia's Eye Cue win Eurovision's Worst Dressed" (në anglisht). Wiwibloggs. Marrë më 8 dhjetor 2019.
 6. ^ Granger, Anthony (8 prill 2018). "FYR Macedonia: Karolina Petkovska Returns To Commentary Booth for Tenth Eurovision Song Contest". eurovoix.com (në anglisht). Marrë më 4 janar 2020.
 7. ^ Roxburgh, Gordon (26 maj 2012). "Running order for the voting tonight". eurovision.tv (në anglisht). EBU. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2012. Marrë më 4 janar 2020.
 8. ^ Roxburgh, Gordon (18 maj 2013). ""Good evening Malmö" - Voting order revealed". eurovision.tv (në anglisht). EBU. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2013. Marrë më 4 janar 2020.
 9. ^ Granger, Anthony (10 maj 2014). "ESC'14: Voting Order Announced". eurovoix.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2018. Marrë më 4 janar 2020.
 10. ^ Roxburgh, Gordon (23 maj 2015). ""Good evening Vienna" - Voting order revealed". eurovision.tv (në anglisht). EBU. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2015. Marrë më 4 janar 2020.
 11. ^ Roxburgh, Gordon (14 maj 2016). "The 42 spokespersons for the 2016 Grand Final". eurovision.tv (në anglisht). EBU. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2016. Marrë më 4 janar 2020.
 12. ^ Jensen, Charlotte (13 maj 2017). "Voting order and spokespeople for Grand Final 2017". eurovisionary.com (në anglisht). Marrë më 4 janar 2020.
 13. ^ Farren, Neil (11 maj 2018). "FYR Macedonia: Jana Burceska Announced as Spokesperson". eurovoix.com (në anglisht). Marrë më 4 janar 2020.
 14. ^ Taušanska, Marija (20 maj 2019). "Тамара со "Proud" ни го донесе најдобриот евровизиски пласман досега". Nova Makedonija (në maqedonisht).
 15. ^ "Eurovision 2019 Spokespersons – Who will announce the points?". eurovisionworld.com (në anglisht). 18 maj 2019. Marrë më 4 janar 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]