Marcel Artelesa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marcel Artelesa
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarcel Artelesa
Datëlindja2 korrik 1938
VendlindjaPont-Sainte-Marie, Francë
Data e vdekjes23 shtator 2016
VendvdekjaMergey, Francë
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
Troyes
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1959–1961Troyes34(0)
1961–1966Monaco172(5)
1966–1968Marseille75(0)
1968–1969Nice17(0)
1969–1970CA Paris-Neuilly
1970–1973Troyes
Karriera ndërkombëtare
1963–1966Franca21(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Marcel Artelesa (2 korrik 1938 – 23 shtator 2016) ishte futbollist francez i cili ka luajtur si mbrojtës. Ai ka luajtur edhe në kombëtaren francezeKampionatin Botëror të Futbollit 1966.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2016. Marrë më 24 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)