Jump to content

Marco Asensio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marco Asensio

Asensio me Real Madridin në 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarco Asensio Willemsen[1]
Datëlindja (1996-01-21) 21 janar 1996 (28 vjeç)[1]
VendlindjaPalma, Spanjë
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)[2]
PozicioniAnësor / Mesfushor sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid
Numri20
Karriera me të rinjtë
2003–2006Platges de Calvià
2006–2013Mallorca
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–2014Mallorca B14(3)
2013–2014Mallorca37(4)
2014–Real Madrid72(10)
2014–2015Mallorca (huazim)19(3)
2015–2016Espanyol (huazim)34(4)
Karriera ndërkombëtare
2012Spanja U162(0)
2014–2015Spanja U2112(8)
2015–2017Spanja U2118(7)
2016–Spanja20(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 21:40, 3 shkurt 2019 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18 nëntor 2018

Marco Asensio Willemsen (lindur në 21 Janar 1996) është një futbollist spanjoll që luan me Real Madrid dhe me kombëtaren e Spanjës.

Real Madrid
  1. ^ a b "FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF" [FIFA Kupa e Botës për Klube: Lista e Lojtarëve: Real Madrid CF] (PDF) (në anglisht). FIFA. 16 dhjetor 2017. fq. 5. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 dhjetor 2017. Marrë më 23 dhjetor 2017. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ "2018 FIFA World Cup Russia – List of Players" [2018 FIFA Kupa e Botës Rusi – Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. 4 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 10 qershor 2018. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]