Marco Giampaolo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marco Giampaolo
Të dhënat personale
Data e lindjes (1967-08-02) 2 Gusht 1967 (54 vjeç)
Vendi i lindjesBellinzona, Zvicër
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan (trajner)
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1986–1990Giulianova
1990–1992Gubbio
1992–1993Licata
1993–1995Siracusa
1995–1996Fidelis Andria
1996–1997Gualdo
Ekipet e menaxhuara
2000–2001Pescara (ndihmës)
2001–2002Giulianova (ndihmës)
2002–2004Treviso (ndihmës)
2004–2006Ascoli
2006–2007Cagliari
2008–2009Siena
2010–2011Catania
2011Cesena
2013Brescia
2014–2015Cremonese
2015–2016Empoli
2016–2019Sampdoria
2019–Milan
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Marco Giampaolo (lindur më 2 gusht 1967) është një trajner italian futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili është aktualisht trajneri i klubit italian Milan.

Karriera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 qershor 2015, Empoli lajmëroi se Giampaolo do të jetë trajneri i ri i ekipit.[1] Një vit më vonë, më 4 korrik, ai u bë trajneri i ri i Sampdorias në një marrëveshje dy-vjeçare, duke zëvëndësuar italianin tjetër Vincenzo Montella. Ai u largua në përfundim të sezonit 2018–19.[2]

Më 19 qershor 2019, Giampaolo firmosi me Milanin deri në vitin 2021, me një mundësi rinovimi edhe për një vit tjetër.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lorenzo Nicolini (9 qershor 2015). "Empoli, Giampaolo è il dopo Sarri. In porta ecco Skorupski" [Empoli, Giampaolo pas Sarrit. Në portë është Skorupski] (në italisht). Firenzetoday.it. Marrë më 6 korrik 2019.
  2. ^ Lorenzo Di Benedetto (15 qershor 2019). "UFFICIALE: Sampdoria, risoluzione consensuale con Giampaolo" [Zyrtare: Sampdoria, zgjedhja konsensuale me Giampaolon] (në italisht). Tuttomercatoweb.com. Marrë më 6 korrik 2019.
  3. ^ "Zyrtare: Giampaolo trajner i ri i Milanit". Koha.net. 19 qershor 2019. Marrë më 6 korrik 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)