Margaret Atwood

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Margaret Atwood tek Eden Mills Writers Festival në vitin 2006

Margaret Atwood (lindur 18 nëntor 1939) është poete, prozatore, eseiste, shpikëse dhe kritike letrare kanadeze. Ajo është fituese e çmimit Arthur C. Clark, dhe Çmimit Asturias për letërsi. Ajo gjithashtu ka qenë finaliste për çmimin Man Booker, të cilin e ka fituar dy herë; të dytën herë duke e ndarë çmimin me Bernardine Evaristo.[1]

Ndonëse është kryesisht e njohur për romane, ajo poashtu ka botuar 15 vëllime me poezi. [2][3]

Shumë nga poezitë dhe romanet e saj janë të frymëzuara nga mitet dhe përrallat, të cilat e kanë interesuar atë që nga fëmijëria;[4] në romanin Kënga e Penelopës ajo rrëfen Odisenë nga pikëpamja e Penelopës, kurse romani Hag-Seed është ritregim modern i dramës Shtrëngata.

Veprat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romanet
Titulli origjinal Viti i botimit Titulli në shqip Viti i botimit në shqip Përkthyesi/sja
The Edible Woman 1969 / / /
Surfacing 1972 / / /
Lady Oracle 1976 / / /
Life Before Man 1979 / / /
Bodily Harm 1981 / / /
The Handmaid's Tale 1985 Rrëfenja e Shërbëtorës 2015 Engjëllushe Shqarri
Cat's Eye 1988 / / /
The Robber Bride 1993 / / /
Alias Grace 1996 / / /
The Blind Assasin 2000 Vrasësi i Verbër 2017 Agim Doksani
Oryx and Crake 2003 Oriksi dhe Krejku 2021 Erdi Ibro
The Penelopiad 2005 Kënga e Penelopës 2021 /
The Year of the Flood 2009 / / /
MaddAddam 2013 / / /
The Heart Goes Last 2015 / / /
Hag-Seed 2016 / / /
The Testaments 2019 Testamentet 2021 Jerina Dushku

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Margaret Atwood wins Booker Prize for second time". Global News Canada (në anglisht). 14 tet 2019. Marrë më 21 nën 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Margaret Atwood" (në anglisht). Academy of American Poets. Marrë më 9 gusht 2009.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Holcombe, Garan (2005). "Margaret Atwood". Contemporary Writers (në anglisht). London: British Arts Council. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2009. Marrë më 22 tetor 2008.
  4. ^ Oates, Joyce Carol. 'Margaret Atwood: Poet', The New York Times, May 21, 1978