Margaret Atwood

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Margaret Atwood 2015.jpg

Margaret Atwood (lindur 18 nëntor 1939) është poete, prozatore, eseiste, shpikëse dhe kritike letrare kanadeze. Ajo është fituese e çmimit Arthur C. Clarce, dhe Çmimit Asturias për letërsi. Ajo gjithashtu ka qene finaliste për çmimin Man Booker, të cilin e ka fituar një herë.

Ndonëse është kryesisht e njohur për romane, ajo poashtu ka botuar 15 vëllime me poezi. [1][2]

Shumë nga poezitë e saj janë të frymëzuara nga mitet dhe përrallat, të cilat e kanë interesuar atë që nga fëmijëria.[3]

Vepra të përkthyera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rrëfenjat e shërbëtores (PEGI, 2015)

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Margaret Atwood". Academy of American Poets. Marrë më August 9, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Holcombe, Garan (2005). "Margaret Atwood". Contemporary Writers. London: British Arts Council. Arkivuar nga origjinali origjinali më July 17, 2009. Marrë më October 22, 2008. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Oates, Joyce Carol. 'Margaret Atwood: Poet', The New York Times, May 21, 1978