Mariaçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një bandë Mariachi

Mariachi (Spanjisht: [maˈɾjatʃi]) është një zhanër i muzikës rajonale meksikane që daton të paktën në shekullin e 18-të, duke evoluar me kalimin e kohës në fshat të rajoneve të ndryshme të Meksikës perëndimore.

Nga shekulli i 19-të deri në të 20-tën migrimet nga zonat rurale në Guadalajara, së bashku me promovimin kulturor të qeverisë Meksikane gradualisht e ri-etiketuan atë si stil Son, me emrin e tij alternative "Mariachi" duke u përdorur për formën "urbane". Ndryshimet e muzikës përfshijnë ndikime nga muzikë të tjera si polka dhe waltz, shtimi i borive dhe përdorimi i veshjeve karro nga muzikantët mariachi. Stili muzikor filloi të merrte rëndësi kombëtare në gjysmën e parë të shekullit të 20-të, me promovimin e tij në inagurimet presidenciale dhe në radio në vitet 1920.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e fjalës është e diskutueshme, por teoritë e spikatura ia atribuojnë asaj rrënjëve të thella. Njëri shprehet se vjen nga emri i drurit që përdoret për të bërë platformën e vallëzimit.[1][2] Një tjetër shprehet se Mariachi vjen nga emri indigjen i një peme të quajtur pilla ose cirimo; një tjetër thotë se ajo vinte nga një imazh në vend, i quajtur María H (shqiptohet Mari-Ache).[2][3]

Fjala "mariachi" mendohej se rridhte nga fjala franceze "martesë", që daton nga ndërhyrja franceze në Meksikë në vitet 1860, në lidhje me paraqitjen e muzikës në dasma. Kjo teori u përçmua me paraqitjen e dokumenteve që treguan se fjala ekzistonte para këtij pushtimi.[4]

Prejardhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para ardhjes së spanjollëve, muzika indigjene luhej me vrapime, bateri, flauta dhe brirë me kon të gurtë, si pjesë e festimeve fetare. Spanjollët prezantuan violina, kitare, harpa, instrumente bronzi dhe instrumente frymore prej druri, të cilat kryesisht zëvendësuan instrumentet vendase. Evropianët prezantuan instrumentet e tyre për t'u përdorur gjatë Mezhës, por ato shpejt u përshtatën në ngjarjet laike.[1][3] Popujt autoktonë dhe mestizo mësuan të luanin dhe i bënin këto instrumente, duke u dhënë shpesh atyre forma dhe akordime të modifikuara. Përveç instrumenteve, spanjollët prezantuan konceptin e grupeve muzikore - të cilat, në periudhën koloniale, në përgjithësi përbëheshin nga dy violina, një harpë dhe kitarë të ndryshëm. Ky grupim shkaktoi një numër të stileve muzikore popullore në Meksikë.[1]

Një nga këto stile muzikore popullore ishte son. Kjo muzikë paraqiste instrumente me tela. Muzika Son e ndarë në varietete të ndryshme rajonale - shumëllojshmëria e njohur në zonën e Jalisco u quajt son jalisciense, kënga më e njohur e së cilës, e quajtur edhe "himni kombëtar mariachi", është "La Negra".[5] Muzika moderne mariachi e zhvilluar nga ky stil son, me "mariachi" si një emër alternative për son jalisciense. Instrumentistët e hershëm të mariachi nuk dukeshin si ata të sotëm; ata luanin vetëm instrumente me tela, si kitarat dhe harpa dhe të veshur me veshje fshatare tipike: pantallona të bardha dhe këmisha me sandale të huarache.[3][5]

Dallimi i mariachi nga son jalisciense të vjetër ndodhi ngadalë diku gjatë shekullit të 19-të. Muzika lindi në qendër-perëndim të Meksikës. Shumica e pretendimeve për origjinën e saj qëndrojnë në shtetin e Jalisco, por shtetet fqinje të Colima, Nayarit dhe Michoacán gjithashtu e kanë pohuar atë. Sidoqoftë, nga fundi i shekullit të 19-të, muzika ishte përqëndruar fort në Jalisco.[6] Shumica e legjendave vendosin origjinën e mariachi moderne në qytetin Cocula, Jalisco.[1]

Nga fundi i shekullit 19, tradita evropiane e muzikës së artit u transplantua fort në Meksikë, me opera, muzikë salloni, waltz, dhe më shumë u shkrua dhe u performua si nga evropianët, ashtu edhe nga meksikanët në vend. Një shumëllojshmëri ishin orkestrat e salloneve të quajtura orquestas típicas që performonin në më shumë ambiente rurale, veçanërisht në veshjet karro. Kjo përdorim i veshjes karro u përsërit me mariachi urbane në vitet 1920.

Grupet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi Mariachi duke luajtur gjatë përvejtorit të 10-të të Wikipedia në Gudalajara

Madhësia e një grupi Mariachi ndryshon në varësi të disponueshmërisë së muzikantëve.[2] Grupi i zakonshëm i mariachit sot përbëhet nga tetë violina, dy boritë dhe të paktën një kitarë. Kitarat tradicionale të mariachi përfshijnë vihuela, një kitarë me rërë të lartë dhe të rrumbullakët, e cila ofron ritëm, dhe një kitarë bas, të quajtur guitarrón, i cili gjithashtu siguron ritëm. Ndonjëherë një harpë popullore meksikane siguron melodinë me bas dhe zbukurime. Të gjitha janë ndryshime meksikane të instrumenteve evropiane.[1][2] Në përgjithësi nuk ka asnjë këngëtar kryesor si në llojet e tjera të grupit me të gjithë lojtarët që këndojnë koralet dhe marrin kthesat duke kënduar epërsinë. Shpesh këngëtari kryesor i caktohet një kënge të caktuar për shkak të cilësive të zërit. Vokalizimi Mariachi tregon ndikime nga një numër stilesh si: bolero (një stil romantik), huapango (duke përdorur falsetto), son jalisciense (një stil agresiv) dhe më shumë. Zërat duhet të jenë të fortë për t'u dëgjuar në lidhje me instrumentet e amplifikuar. Stili vokal thekson cilësitë operative dhe performanca instrumentale tregon një nivel të virtuozitetit që pasqyron aftësimin e avancuar muzikor. Historikisht, grupet mariachi janë bërë nga burra, por ka një pranim në rritje të mariachi femra.[2]

Ndërsa grupet mariachi pritet të luajnë sipas kërkesave, ata duhet të dinë qindra këngë të ndryshme.[7] Shumica e këngëve kanë të bëjnë me machismo, dashuri, tradhëti, vdekje, politikë, heronj revolucionarë dhe madje edhe kafshë dhe jetë të vendit nga zhanri si origjinë muzikore rurale. Një këngë veçanërisht e njohur është "La Cucaracha".[3][7]

Shumica e grupeve mariachi shoqërohen me festime familjare dhe fetare, së bashku me serenata. Një nga pjesët më të zakonshme të luajtur nga Mariachit është "Las Mañanitas" për ditëlindje dhe festime të shenjtorëve mbrojtës.[1]

Në Meksikë, muzika mariachi mund të gjendet gjithashtu si pjesë e Mezhës katolike. Misa panamericana është një mariachi e popullarizuar e kënduar në spanjisht me aranzhime të reja të himneve klasike si "Kyrie Eleison". Kjo risi filloi në vitin 1966 nga prifti kanadez Jean Marc Leclerc dhe kaloi nga një kishë e vogël në Katedralen Cuernavaca.[1]

Vallëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teknika më e zakonshme e vallëzimit në mariachi është zapateado.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g "History of the Mariachi Puro Mariachi Foundation" (në anglisht). Puro Mariachi. Marrë më 20 qershor 2012.
  2. ^ a b c d e "What is Mariachi Music?" (në anglisht). New Mexico State University. Marrë më 20 qershor 2012.
  3. ^ a b c d Camille Collins (9 mars 2007). "What is the mariachi?" (në anglisht). Mexconnect newsletter. ISSN 1028-9089. Marrë më 20 qershor 2012.
  4. ^ Clark, Sylvia (2005). ""Mariachi music as a symbol of Mexican culture in the United States"". International Journal of Music Education (në anglisht). 23: 227–237. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2015. Marrë më 9 dhjetor 2019 – nëpërmjet SAGE.
  5. ^ a b Cecilia Martinez-Avila (nëntor 1997). "Marvelous Mariachi: A new generation embraces centuries-old music of Mexico". Hispanic (në anglisht). Denver: 28.
  6. ^ Jáuregui, Jesús. 2007. El Mariachi: Símbolo Musical de México. México D.F.: Instituto Nacional de Antropología e Historia.
  7. ^ a b Guy Keeler (23 mars 2006). "Girls get the beat: Mariachi's male image doesn't faze young women". McClatchy - Tribune Business News (në anglisht). Washington. fq. 1.