Maria Grazia Cucinotta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maria Grazia Cucinotta.jpg

Maria Grazia Cucinotta, është aktore dhe modele e mirënjohur Italiane. Ka lindur më 27 korrik 1968Messina, Itali. Ajo filloi karrierën e saj si aktore me filmin e parë në vitin 1990 të titulluar "Vacanze di Natale '90". Në vitin 1994 ishte e nominuar për disa çmime Oscar për filmin "Il Postino" (shqip: Postieri), film ky i cili është shpërblyer me dy çmime Oscar dhe me dhjetëra çmime të tjera nëpër Festivale të Filmit nëpër botë. Më pastaj ishte shumë e suksesshme në vitin 1997, me intrepretimin e saj në një ndër rolet kryesore në filmin "Salomon" i cili iu kushtohet Biblës. Në vitin 1999 Maria Grazia Cucinotta arriti një famë shumë të madhe ndërkombëtare sidomos me rolin e saj "Vajza e Cigarës" në filmin e James Bond-it

Në vitin 2006 luajti rolin kryesorë në filmin "Uranya" një koproduksion ky greko-italian. Kjo aktore e bukur me një pamje karakteristike është e dalluar në dhjetëra filma të tjerë me renome botërore. Në "Familjet" është angazhimi i parë i saj në një film shqiptar ne vitin 2009. Ajo njihet edhe si producente e suksesshme e filmit.

Maria Grazia Cucinotta që nga 8 tetor 1995 është e martuar me Giulio Violati dhe kanë një vajzë Giulia. Eshte e gjate 1.79 m.

Filmat:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Coffin (2009) (ne prodhim) .... Allison

Familjet (2009) serial shqiptar

L'imbroglio nel lenzuolo (2008) (i perfunduar) .... Marianna

Fly Light (2009) .... Caterina

Flores negras (2009)

Vip (2008) (TV) .... Nancy Scalera di Mondragone

Onde corte (2008) .... Rebecca

Sweet Sweet Marja (2007) .... Katia

Last Minute Marocco (2007) .... Valeria

"Pompei" (2007) TV mini-series .... Lavinia

Uranya (2006) .... Uranya

"The Simpsons" .... Francesca (2005) zeri

All the Invisible Children (2005) .... Bartender

Miracolo a Palermo! (2005) .... Sara

Mariti in affitto (2004) .... Maria Scocozza

Vaniglia e cioccolato (2004) .... Penelope

Marcinelle (2003) (TV) .... Santina

"Il Bello delle donne" 2-3 - E bukura e grave .... Rosy Fumo (4 episode, 2002)

Strani accordi (2001) .... Giulia

Gli amici di Gesù - Tommaso (2001) (TV) .... Maria Maddalena

Stregati dalla luna (2001) .... Miria

Just One Night (2000) .... Aurora

Picking Up the Pieces (2000) .... Desi

Gli amici di Gesù - Maria Maddalena (2000) (TV) .... Maria Maddalena

"L'avvocato Porta" (1997) TV series .... Lucia (1999)

The World Is Not Enough (1999) .... Cigar Girl

"The Sopranos" .... Isabella (1999)

In punta di cuore (1999) (TV) .... Lucia

La seconda moglie (1998) .... Anna

"Wildside" .... Lawyer (1 episode, 1998)

Padre papà (1998) (TV) .... Luisa

Ballad of the Nightingale (1998) .... Alina

Il quarto re (1997) (TV) .... Izhira

Solomon (1997) (TV) .... Abishag

Camere da letto (1997) .... Maddalena

Il decisionista (1997)

A Brooklyn State of Mind (1997) .... Gabriela

Sicilia (1997) .... grua

La signora della città (1996) (TV) .... Rosa Minniti

Il sindaco (1996)

Italiani (1996) .... Maria/Donatella

El día de la bestia (1995) .... Susana

"Alta società" (1995) TV mini-series

I laureati (1995) .... Letizia

Il postino (1994) .... Beatrice Russo

Abbronzatissimi 2 - un anno dopo (1993) .... sherbetore hoteli

Cominciò tutto per caso (1993) .... Possession

Alto rischio (1993) .... Olga

"La ragnatela" (1991) TV mini-series

"Andy e Norman" (1991) TV series

Viaggio d'amore (1990)

Vacanze di Natale '90 (1990) .... Arabella

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.mariagraziacucinotta.it/


3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.