Maria I e Portugalisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

D. Maria I ( Lisbonë Stampa:Dtlink 1734 - Rio de Zhaneiro Stampa:Dtlink 1816 ), i mbiquajtur "i devotshmi" dhe "i çmenduri", ishte Mbretëresha e Portugalisë dhe Algarves nga 1777 deri në 1815, dhe gjithashtu Mbretëresha e Mbretëria e Bashkuar e Portugalisë, Brazilit dhe Algarves nga fundi i vitit 1815 deri në vdekjen e saj. Nga viti 1792 deri në vdekjen e tij, djali i tij më i vogël John veproi si regjent i mbretërisë në emër të tij për shkak të sëmundjes së tij mendore. Ajo ishte vajza më e madhe e mbretit Jose I dhe gruas së tij Infanta Mariana Victoria e Spanjës .

Maria Rita de Bragança
Maria_I,_queen_of_Portugal
Mbreti i Portugalisë
Në detyrë
24 shkurt 1777 – 20 mars 1816
Paraprirë ngaJosé I de Portugal
Pasuar ngaGjoni VI i Portugalisë
Të dhëna vetjake
U lind më17 dhjetor 1734
Lisbonës, Portugalia
Vdiq më20 mars 1816
Rio de Janeiro, Brazili
Nënshtetësiaportugezee
Bashkjetuesja/etPedro III i Portugalisë (1717-1786)
FëmijëtJose Princi i Brazilit Gjoni VI i Portugalisë

mbretërimi i tij do të shënohej nga besimi i Minas, revolucioni francez dhe shumë më tepër në fund të mbretërimit bashkimi me Brazilin, në Mbretërinë e Bashkuar të Portugalisë Brazil dhe Algarves.

Biografia e Monarkut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

D. Maria lindi Stampa:Dtlink Paço da Ribeira, në Lisbonë, Portugali . Emri i saj i plotë ishte Maria Francisca Isabel Josefa Antónia Gertrudes Rita Joana de Bragança . Ajo ishte vajza e parë e D. José de Bragança, atëherë Princi i Brazilit, dhe gruaja e tij Mariana Vitória de Bourbon, Infanta e Spanjës.

portreti i Marias 5 vjeç

Në fëmijëri ajo u cilësua si një mrekulli, me disa muaj që dinte të fliste, me një vit për të falur përshëndetje Mari, me 5 vjeç dëgjonte meshë dhe i kushtonte vëmendje gjithçkaje si një e rritur, Por ai kishte tekat e tij, i pëlqente akullorja, një delikatesë e vështirë për atë kohë.


Kur babai i saj u ngjit në fron në 1750 si D. José I, D. Maria u bë trashëgimtari i supozuar i tij dhe mori titujt tradicionalë të Princeshës së Brazilit dhe Dukeshës së Bragança .

të dhënat e martesës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazhdimësia dinastike e Shtëpisë së Bragança u sigurua me martesën e saj me xhaxhain e saj Pedro de Bragança, i cili do të ngjitej në fron si Pedro III i Portugalisë.

Medalion me Pedro III dhe Maria I

Këtu ishte shumë e nevojshme në lojën politike të kohës, aq më tepër që Mariana Victoria i siguroi fronin vajzës së saj.

Dasma u zhvillua në Real Barraca da Ajuda më 6 qershor 1760. [1]Burri i Marías, Infante Pedro, u cilësua si shpirtmirë, ai nuk kishte ambicie, as të dashur, ishte një plak i shëndoshë dhe i qetë.

Më parë, mendohej të martohej me xhaxhain e saj, Infante Luís të Spanjës [2] dhe me José II, Perandorin e Perandorisë së Shenjtë Romake .

Mbreteroje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse D. Maria I njihet tradicionalisht si mbretëresha e parë që mbretëron në Portugali, kjo është e diskutueshme, pasi në dritën e një perspektive të re të historisë, Tereza e Leonit ishte njohur tashmë si e tillë nga Papa, në vitin 1112 . Veprimi i saj i parë si mbretëreshë, duke nisur një periudhë që u bë e njohur si Viradeira, ishte shkarkimi dhe internimi nga oborri i Markezit të Pombal, të cilin ajo nuk e kishte falur kurrë për mënyrën brutale në të cilën ajo trajtoi familjen Távora gjatë Procesit Távoras. . Një mbretëreshë paqedashëse, e përkushtuar ndaj punëve sociale, ajo u dha azil aristokratëve të shumtë francezë që kishin ikur nga Terrori i Revolucionit Francez ( 1789 - 1799 ). Megjithatë, iu dha një zjarr melankolie dhe fetare të një natyre kaq mbresëlënëse, saqë kur hajdutët hynin në një kishë dhe shpërndanin ushtritë në dysheme, ai dekretoi nëntë ditë zie, shtyu punët publike dhe shoqëroi në këmbë, me një qiri, procesioni i pendimit që udhëtoi në Lisbonë.

Mbretërimi i tij ishte një aktivitet i madh legjislativ, tregtar dhe diplomatik, në të cilin mund të theksohet traktati tregtar që ai nënshkroi me Prusinë1789 . Ai zhvilloi kulturën dhe shkencën, duke dërguar misione shkencore në Angola, Brazil, Cape Verde dhe Mozambik dhe themeloi disa institucione, duke përfshirë Akademinë Mbretërore të Shkencave në Lisbonë dhe Bibliotekën Publike të Oborrit Mbretëror . Brenda fushës së ndihmës, ai themeloi Casa Pia de Lisboa . Ai gjithashtu themeloi Akademinë Mbretërore të Marinës për trajnimin e oficerëve të Marinës.

5 janar 1785, ai nxori një statut që vendoste kufizime të rënda [3] mbi aktivitetin industrial në Brazil; për shembull, ai ndaloi prodhimin e pëlhurave dhe produkteve të tjera. Gjatë mbretërimit të tij, u zhvillua gjyqi, dënimi dhe ekzekutimi i flamurtarit Joaquim José da Silva Xavier, i njohur si Tiradentes .

regjenca e djalit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E paqëndrueshme mendërisht, nga 10 shkurt 1792, ajo u detyrua të pranonte që djali i saj të kujdesej për punët e shtetit. E fiksuar pas ndëshkimeve të përjetshme që babai i saj do të vuante në ferr, sepse kishte lejuar Pombal të persekutonte jezuitët, ajo e pa atë si "një grumbull qymyrguri të kalcinuar".

1799, paqëndrueshmëria e saj mendore u përkeqësua me zinë për burrin e saj Pedro III (1786) dhe djalin e tyre, Princi i Kurorës José, Duka i Bragança, Princi i Beira, Princi i Brazilit, vdiq në moshën 27 (1788), marshimi i Revolucioni Francez dhe ekzekutimi i mbretit Louis XVI të Francës me gijotinë .

udhëtim në Brazil[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zbarkimi i familjes mbretërore portugeze

Familja mbretërore portugeze u shpërngul në Brazil nga frika e rrëzimit, ngjashëm me atë që kishte ndodhur në vendet e pushtuara së fundmi nga trupat franceze : Napoleoni fitoi titullin Mbret të Italisë, duke i dhënë titullin Mbret të Napolit vëllait të tij José Bonaparte, të cilin ai u vendos më pas në fronin e Spanjës; në Holandë kurora i jepet vëllait të tij Louis Bonaparte ( Louis I i Holandës ). Në 1801, Kryeministri i Spanjës Manuel Godoy i mbështetur nga Napoleoni pushtoi Portugalinë për muaj të shkurtër, dhe në Traktatin e mëvonshëm të Badajoz, Olivença kaloi në Kurorë të Spanjës, më vonë e pushtuar edhe nga francezët. Portugalia vazhdoi të përballej me Francën dhe, duke refuzuar të pajtohej me bllokadën detare të Ishujve Britanikë, filloi pushtimi i parë francez i Portugalisë, nga koalicioni franko-spanjoll i udhëhequr nga Marshall Junot . Familja mbretërore u zhvendos në Brazil më 29 nëntor 1807, duke e lënë Portugalinë në mëshirën e pushtuesit. Junot pushton Lisbonën duke u emëruar guvernator i Portugalisë. Më 1 gusht 1808, Duka i Uellingtonit mbërriti në Portugali dhe filloi Lufta Gadishullore . Midis 1809 dhe 1810, ushtria portugeze-britanike luftoi kundër forcave pushtuese të Napoleonit, përkatësisht në Betejën e Buçaco . Kur Napoleoni u mund në 1815, Maria dhe familja mbretërore ishin ende në Brazil.

Në vitin 1816, në moshën 81-vjeçare, trupi i saj i vjetër nuk mundi të duronte më dhe u bë i pavlefshëm, duke vdekur kështu Maria. Ajo vdiq në Convento do Carmo, në qytetin e Rio de Janeiro, më Stampa:Dtlink 1816 në moshën 81-vjeçare. Pas ceremonive të varrimit, trupi i tij u varros në Convento da Ajuda, gjithashtu në Rio. Me vdekjen e tij, Princi Regent D. João u vlerësua Mbret i Mbretërisë së Bashkuar të Portugalisë, Brazilit dhe Algarves.

Varri i Maria I

Në vitin 1821, pas kthimit të familjes mbretërore në Portugali, eshtrat e saj u transferuan në Lisbonë dhe u varrosën në një mauzoleum në Bazilikën e Estrelës, një kishë që ajo urdhëroi të ndërtohej.

Maria mbretëroi në Portugali për gati dyzet vjet, ajo ishte një katolike e zjarrtë, një nënë e mirë, një dëgjuese, por për shkak të luftërave dhe katastrofave rreth saj, ajo u çmend.

  1. ^ Lusitania Sacra - 2a Série - Tomo 5 (1993) - Página 179
  2. ^ BRAGA, Paulo Drumond. A Rainha Discreta: Mariana Vitória de Bourbon. Círculo de Leitores. fq. 153. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Alvará de D. Maria I sobre a indústria no Brasil