Maria João Pires

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Maria João Pires (e lindur më 23 korrik 1944) është një pianiste klasike portugeze.

Studimet muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pires ka lindur në Lisbonë, Portugali. Recitali i saj i parë ishte në moshën pesëvjeçare dhe në moshën shtatë vjeç ajo tashmë po shfaqej në publik me koncerte piano të Mozartit. Dy vjet më vonë ajo mori çmimin kryesor të Portugalisë për muzikantët e rinj. Në vitet në vijim, ajo studioi me Campos Coelhon në Konservatorin e Lisbonës, duke marrë kurse në kompozim, teori dhe histori të muzikës. Ajo vazhdoi studimet e saj në Gjermani, së pari në Musikakademie të Mynihut me Rosl Schmidt dhe më pas në Hanover me Karl Engel.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fama ndërkombëtare erdhi në vitin 1970, kur ajo fitoi konkursin dyvjeçar Beethoven në Bruksel. Më pas ajo realizoi orkestra të mëdha në Evropë, Amerikë, Kanada, Izrael dhe Japoni, duke interpretuar vepra nga Bach, Beethoven, Schumann, Schubert, Mozart, Brahms, Chopin dhe kompozitorë të tjerë klasikë dhe romantikë.

Profesionalizmi i saj arriti njohjen në mbarë botën kur një film (nga viti 1999) tërhoqi vëmendjen e shtypit dhe u përhap shpejtë në internet në vitin 2013. Në fillim të një koncerti në Amsterdam, ajo kuptoi se ajo kishte përgatitur një koncert të ndryshëm të Mozart nga ai që orkestra kishte filluar të luante, shumë shpejt ajo rimori në kontroll duke e luajtur koncertin me aq sa e mbante në kujtesë atë vepër.[2]

Pires u shfaq në Promsin e BBC-së në vitin 2010. Në një intervistë më parë, ajo tha se pas 60 viteve të recitaleve dhe koncerteve ajo kishte shkurtuar daljen në shfaqje, por nuk ishte deklaruar për dalje në pension.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Artists: Maria João Pires". Askonas Holt. Marrë më 2017-09-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "When Maria João Pires almost played the wrong piano concerto". Marrë më 10 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Maria João Pires: I never said I would retire". London Evening Standard. 21 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 maj 2015. Marrë më 10 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)