Maria Klawe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maria Klawe
U lind në1951
Toronto, Ontario, Kanada
ShtetësiaKanadeze
ArsimiB.Sc., University of Alberta, 1973
Ph.D., University of Alberta, 1977
Profesionimatematikane dhe shkencëtar i kompjuterite

Maria Klawe ( /ˈklɑːv/;e lindur më 1951) është një matematikane dhe shkencëtare kompjuterike kanadeze dhe presidetja e pestë e Kolegjit Harvey Mudd (që nga 1 korrik, 2006).[1]. E lindur në Toronto në vitin 1951, ajo u bë një shtetase e Shteteve të Bashkuara në vitin 2009. Ajo më herët ka qenë Dekane e Sjkollës së Inxhinierisë dhe Shkencave të Aplikuara në Princeton University.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klawe lindi në Toronto, Ontario. Ajo jetoj në Skoci nga mosha 4 deri 12, pastaj u kthye në Kanada, duke jetuar me familjen e saj në Edmonton, Alberta.[2] Klawe ka studiuar në University of Alberta, e la atë për të udhëtuar nëpër botë, dhe u kthye për ta përfunduar B.Sc. në vitin 1973.[2] Ajo qëndroi në Alberta gjatë viteve të studimeve, dhe në vitin 1977 ajo mori edhe titullin Ph.D. në matematikë.[3] Ajo iu bashkua fakultetit të matematikës në Oakland University si një profesore asistente në vitin 1977 por qëndroi vetëm për një vit.

Studimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga veprat më të mira të cituara të Klawe kanë lidhje me algoritme për zgjidhjen e problemeve të optimizimit gjeometrik,,[4] problemi i galerisë së artit,[5] dhe studimet e efekteve të gjinisë në lojrat elektronike.[6][7] Ajo krijoi Projektin e Aphasia, një bashkëpunim midis UBC dhe Princeton për të studiuar afazinë dhe për të zhvilluar ndihmë për njerëzit që vuanin prej saj, pasi mikja e saj Anita Borg u diagnostikua me kancer në tru[8][9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Maria Klawe Named Fifth President of Harvey Mudd College". HMC Spotlight. Harvey Mudd College. 17 janar 2006. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2007. Marrë më 29 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Semuels, Alana (15 mars 2009), "Microsoft did the math, chose her", Los Angeles Times: B2 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  3. ^ Maria Klawe at the Mathematics Genealogy Project
  4. ^ Aggarwal, Alok; Klawe, Maria M.; Moran, Shlomo; Shor, Peter; Wilber, Robert (1987), "Geometric applications of a matrix-searching algorithm", Algorithmica, 2 (1–4): 195–208, doi:10.1007/BF01840359 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  5. ^ Kahn, J.; Klawe, M.; Kleitman, D. (1983), "Traditional galleries require fewer watchmen", SIAM Journal on Algebraic and Discrete Methods, 4 (2): 194–206, doi:10.1137/0604020 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  6. ^ Inkpen, Kori; Upitis, Rena; Klawe, Maria; Lawry, Joan; Anderson, Ann; Ndunda, Mutindi; Sedighian, Kamran; Leroux, Steve; Hsu, David (1994), ""We Have Never-Forgetful Flowers In Our Garden:" Girls' Responses To Electronic Games" (PDF), Journal of Computers in Mathematics and Science Teaching, 13 (4): 383–403, arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 gusht 2007, marrë më 9 gusht 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  7. ^ Inkpen, K.; Booth, K. S.; Klawe, M.; Upitis, R. (1995), "Playing together beats playing apart, especially for girls" (PDF), Proceedings of CSCL {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  8. ^ The Aphasia project Arkivuar 19 shkurt 2007 tek Wayback Machine web site.
  9. ^ Cook, Michelle (5 shkurt 2004), "UBC Project Makes Life Easier for Those Suffering Aphasia" (PDF), UBC Reports, 50 (2) {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]