Maria Zaharova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Drejtoreshë e Departamentit të Informacionit dhe Shtypit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse.

Maria Vladimirovna Zakharova (rusisht: Мария Владимировна Захарова; lindur më 24 dhjetor 1975) është një politikane ruse që shërben si drejtoreshë e departamentit të informacionit dhe shtypit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse. Ajo ka qenë zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme Çështjet e Federatës Ruse[1] që nga viti 2015.

Ajo ka një diplomë Kandidate në Shkenca Historike, ekuivalenti rus i një doktorature.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Директор ДИП МИД Роcсии [Director of the Russian Ministry of Foreign Affairs] (në rusisht). Marrë më 5 qershor 2016.
  2. ^ Говорит Москва [Says Moscow] (në rusisht). Marrë më 5 qershor 2016.