Maria el-Kibtije

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maria el-Kibtije

Maria bint Shamūn, e njohur më mirë si Maria al-Kibtija ( arabisht مارية القبطية‎ ), apo Maria Koptja, (vdiq 637) ishte një egjiptiane e cili, së bashku me motrën e saj Sirin, u dërguan tek profetit Muhamed në 628 si një dhuratë nga Mukaukis, guvernator i Aleksandrisë, Egjipt, gjatë pushtimit persian të vendit. Ajo dhe motra e saj ishin skllevër. [1] [2] Maria i lindi Muhammedit, djalin Ibrahim, i cili vdiq si i mitur. [3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 6 H (627-628 ), Muhamedi dërgoi letra të shkruara tek sundimtarët e mëdhenj të Lindjes së Mesme, duke shpallur besimin e ri dhe duke i ftuar sundimtarët për t'u bashkuar. Tekstet e supozuara të disa prej letrave gjenden në Historinë e Profetëve dhe të Mbretërve Muhammed ibn Jarir al-Tabarit . Tabari shkruan se një i dërguar u dërgua tek një guvernator egjiptian i quajtur el-Mukaukis .

Tabari rrëfen historinë e mbërritjes së Maria nga Egjipti:

Në këtë vit Hatib ibn Ebi Balta u kthye nga el-Mukaukisi duke sjell me vete Marian dhe motrën e saj Sirin, mushkën e tij Duldul dhe gomarin Jafur dhe një komplet me rroba. Bashkë me dy gratë el-Mukaukisi kishte dërguar edhe një eunuk, i cili qëndroi me ato. Hatibi i kishte ftuar ato të bëheshin muslimane përpara se të arrinin, e kështu Maria dhe motra e saj kishin pranuar. Profeti i Zotit, paqa dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të i vendosi te dyja me Umm Sulejm bt. Milhan. Maria ishte shumë e bukur.Profeti e dërgoi motrën e saj, Sirinën tek Hasan ibn Thabiti dhe ajo lindi Abdurrahman bin Hasan.

— Tabari, Historia e Profetëve dhe Mbretërve.[4]

Vdekja e Ibrahimit e bëri Muhammedin të qante. [5]

Statusi si grua[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka njëfarë debati nëse ajo zyrtarisht ishte gruaja e tij. [6] [7] [8] [9]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ al-Tabari, Abu Jafar. The History of al-Tabari, Volume 9: The Last Years of the Prophet. SUNY Press. fq. 141. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Ibn Ishaq, The Life of Muhammad, p. 499.
 3. ^ Ibn Ishaq, The Life of Muhammad, p. 653.
 4. ^ Tabari, f. 131.
 5. ^ "Sahih Bukhari". Sunnah.com. Marrë më 14 shtator 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Bennett, Clinton, red. (1998). In Search of Muhammad (bot. reprint)). A&C Black. fq. 251. ISBN 9780304704019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Fred James Hill; Nicholas Awde (2003). A History of the Islamic World (bot. illustrated)). Hippocrene Books. fq. 24. ISBN 9780781810159. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Jerome A. Winer (2013). Winer, Jerome A. (red.). The Annual of Psychoanalysis, V. 31: Psychoanalysis and History. Routledge. fq. 216. ISBN 9781134911820. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ David S. Powers (2011). Muhammad Is Not the Father of Any of Your Men: The Making of the Last Prophet. University of Pennsylvania Press. fq. 8. ISBN 9780812205572. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ibn Ishaq, përkthim nga A. Guillaume (1955). Jeta e Muhammedit . Oxford University Press.
 • Tabari (1997). Vol. 8 të Tarikh el-Rusul el-Muluk . Universiteti Shtetëror i New York Press .
 • Ibn Sa'd Sira e Muhammedit .
 • SeekersHub, Faraz Rabbani