Marib

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marib
مأرب‎‎
Qytet
noform
Vendndodhja
Marib is located in Jemeni
Marib
Marib
Vendndodhja e Maribit në Jemen

Koordinatat: 15°25′V 45°21′L / 15.417°V 45.350°L / 15.417; 45.350

Administrimi
Shteti Flamuri Jemeni
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 16.794 banorë

Marib (Arabisht: مأرب‎‎) është qytet në Jemen, ishte kryeqyteti i mbretërisë së Saba'inëve. Ndodhet rreth 120 kilometra në lindje të kryeqytetit të Jemenit, Sana.