Marie-Louise von Franz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marie-Louise von Franz
Lindi 4 Janar 1915(1915-01-04)
Mynih, Perandoria Gjermane
Vdiq 17 Shkurt 1998 (mosha 83)
Küsnacht, Zvicër
Kombësia Zvicerane
Fusha Psikologji
I njohur për interpretimi psikologjik i përrallave dhe i alkimisë
I influencuar Jean Dalby Clift

Marie-Louise von Franz (4 janar të 1915 – 17 shkurt 1998) ishte një psikologe dhe shkollare Jungiane zvicerane, e njohur për interpretimet e saj psikologjike të përrallave dhe të dorëshkrimeve alkimike.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marie-Louise Ida Margareta von Franz lindi në Mynih, Gjermani, bijë e një koloneli të ushtrisë Austriake.[1]

Pas Luftës së Parë Botërore, në vitin 1919, familja e saj u shpërngul në Zvicër, pranë St. Gallen. Nga viti 1928, ajo jetoi në Cyrih, së bashku me motrën e saj më të madhe, në mënyrë që të dyja të mund të ndjekin një shkollë të mesme (gjimnazin) në Cyrih, duke specializuar në gjuhë dhe letërsi. Tre vjet më vonë, edhe prindërit e saj u zhvendosën në Cyrih.[2]:xxxvi

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Von Franz punoi me Carl Jung, të cilin e takoi në vitin 1933 dhe me të cilin bashkëpunoi deri në vdekjen e tij më 1961.[3]

Nga viti 1942 deri në vdekjen e saj, Marie-Louise von Franz punoi si analiste psikologjike, kryesisht në Küsnacht, Zvicër. Në vitin 1987, ajo deklaroi se kishte interpretuar mbi 65,000 ëndrra.[4]

Ajo shkroi më shumë se 20 libra mbi psikologjinë analitike, sidomos në përralla, pasi ato lidhen me psikologjinë arketipale dhe me psikologjinë e thellë. Ajo përforcoi temat dhe personazhet e këtyre tregimeve dhe u përqendrua në tema të tilla si problemi i së keqes, ndryshimi i qëndrimit ndaj arketipit të femrës.[5]

Vepra të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kirsch, Thomas B. (2012). The Jungians: A Comparative and Historical Perspective. Routledge. ff. 11–12.  9781134725519.
  2. ^ The Fountain of the Love of Wisdom. An homage to Marie-Louise von Franz, 2006
  3. ^ Isler says that Marie-Louise von Franz has probably been "the closest and most important collaborator of C.G. Jung in the last third of his life." See his German foreword in "Jungiana A, Vol. 2" (1990), p. 7. This issue was dedicated to von Franz.
  4. ^ Boa, Frazer: The Way of the Dream. Windrose Films, Toronto 1988. ISBN 0-9693254-0-1.
  5. ^ Marie-Louise von Franz. Shadow and Evil in Fairytales. Spring Publications, Zurich, New York 1974 and Shambhala, Boston 1995. Marie-Louise von Franz. Problems of the Feminine in Fairytales. Spring Publications Zurich, New York 1972 and Boston, Shambhala 1993.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Anthony, M. (1990). The Valkyries: The Women around Jung. Shaftesbury, Dorset: Element. ISBN 1-85230-187-21-85230-187-2
  • Hall, James A. and Sharp, Daryl (eds.). Marie-Louise von Franz: The Classic Jungian and The Classic Jungian Tradition. Inner City Books, Toronto, 2008. ISBN 978-1-894574-23-5978-1-894574-23-5
  • Jung, Carl G. (1968). Man and His Symbols. New York: Dell Publishing.  0-440-35183-9. Von Franz wrote Part 3 of this popular work.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]