Jump to content

Marignane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marinjanë
Marinhana (Ocitanisht)
Kapela e Notre Dame de Pitié
Kapela e Notre Dame de Pitié
Stema Marinjanë
VendiFranca
RajoniProvence-Alpes-Côte d'Azur
DepartamentiBouches-du-Rhône
QarkuIstres
KantoniMarignane
NdërkomunalitetAix-Marseille-Provence
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Eric Le Dissès[1]
Sipërfaqja
1
23.160 km2 (8.942 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
32.515
 • Dendësia1,400/km2 (3,600/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
13054 /13700
Lartësia0–100 m (0–328 ft)
(avg. 15 m or 49 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Marignane ( shqiptimi frëngjisht: [maʁiɲan] ; Ocitanisht: Marinhana ; Shqip: Marinjana ) është një komunëdepartamentin Bouches-du-Rhônerajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancën jugore.

Geography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një përbrëse e Metropolit Aix-Marseille-Provence, dhe periferia më e madhe e qytetit të Marsejës . Ndodhet 18.3 km në veriperëndim të Marsejës.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima është mesdhetare e verës së nxehtë ( Köppen : Csa ). Qyteti shërben si bazë për të dhënat nga Marseja përmes stacionit të motitaeroport, i cili është brenda kufijve të qytetit Marinjanë. [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin e 15-të, Konti i Provences zotëronte tokën, [3] dhe nga viti 1603 deri në Revolucionin Francez i përkiste Covets. [3] Në shekullin e 17-të, Covets rinovuan kështjellën. [3]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.532—    
18001.575+2.8%
18061.601+1.7%
18211.598−0.2%
18311.633+2.2%
18361.857+13.7%
18411.998+7.6%
18462.189+9.6%
18512.183−0.3%
18562.197+0.6%
18612.233+1.6%
18662.207−1.2%
18722.209+0.1%
18762.048−7.3%
18811.853−9.5%
18861.782−3.8%
18911.761−1.2%
18961.917+8.9%
19011.898−1.0%
19061.956+3.1%
19111.993+1.9%
19212.517+26.3%
19262.501−0.6%
19313.184+27.3%
19363.545+11.3%
19464.344+22.5%
19545.316+22.4%
196210.664+100.6%
196820.044+88.0%
197526.477+32.1%
198231.109+17.5%
199032.325+3.9%
199934.006+5.2%
200733.159−2.5%
201234.405+3.8%
201732.920−4.3%

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Marseille Provence ndodhet në Marignane.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ "Marseille/Provence - SKYbrary Aviation Safety". www.skybrary.aero. Marrë më 2019-02-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c "Ville de Marignane". Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2023. Marrë më 29 qershor 2023. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)