Marijana Radev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mariana Radev, gjithashtu Marijana Radev, (21 nëntor 1913 - 17 shtator 1973) ishte një kontralto kroate . Radev konsiderohej si një nga këngëtarët më të mëdhenj të altit në periudhën e pas Luftës së Dytë Botërore . Mbi të gjitha në Itali dhe në Berlin, ajo fitoi një reputacion të madh "për shkak të zërit të saj të pasur, shprehës dhe në dukje të pafund alto". [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radev lindi më 21 shtator 1913 nga prindër kroatë në Konstancë, Rumani, nga babai bullgar dhe nëna kroate . Ajo studioi piano dhe vokal në akademinë muzikore të Zagrebit . Më pas ajo e trajnoi më tej zërin e saj në Milano dhe Trieste me Riccardo Stracciari ndër të tjera. Në vitin 1937 ajo debutoi si Marina në Boris Godunov të Modest Mussorgsky në Teatro Verdi në Trieste. Që nga viti 1938 ajo këndoi në Teatro RealeRomë, dhe nga viti 1940 në operën në Zagreb . Pas Luftës së Dytë Botërore ajo dha shfaqje mysafire në Teatro la Scala, në Romë dhe Vjenë . Nga viti 1959 deri në vitin 1961 ajo ishte anëtare e Operës Shtetërore të Bavarisë . Gjatë shfaqjeve të ftuara në qendrat e mëdha muzikore të botës (Vjenë, Mynih, Berlin, Paris, Londër, Buenos Aires, Moskë ) ajo u festua si një alto e vlerësuar.

Ajo mori pjesë në regjistrimet e Requiem të Verdit, Missa solemnis të Beethoven dhe Stabat mater të Rossinit për labelin Deutsche Grammophon . Regjistrimet e saj nën Ferenc Fricsay (veçanërisht Verdi Requiem dhe Carl Orff ) dhe nën Karl Böhm janë shumë të njohura midis koleksionistëve dhe njohësve të muzikës. “Repertori i saj ishte i gjerë dhe eklektik, dhe sidomos regjistrimet e këngëve të saj tregojnë pjekurinë emocionale dhe interpretuese të artistes”. [1]

Në vitet e fundit artistja jetoi në vendlindjen e saj kroate, ku edhe herë pas here jepte koncerte. Ajo vdiq më 30 shtator 1973 në moshën 59 vjeçare gjatë një provash për një koncert barok.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Friedrich Herzfeld (1973). "Radev, Marianna". Ullstein Lexikon der Musik (bot. 6). Frankfurt: Ullstein GmbH. fq. 433. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Wilibald Gurlitt, Carl Dahlhaus (1959). "Radev, Marianna". Riemann Musik-Lexikon. In drei Bänden und zwei Ergänzungsbänden. Vëll. 2. Personenteil L–Z (bot. 12. völlig neubearbeitete Auflage). Mainz: B. Schotts-Söhne. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Wilibald Gurlitt, Carl Dahlhaus (publisher) (1972). Riemann Musik-Lexikon. In drei Bänden und zwei Ergänzungsbänden. Vëll. 5. Ergänzungsband, Personenteil L–Z (bot. 12. völlig neubearbeitete Auflage). Mainz: B. Schotts-Söhne. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Karl-Josef Kutsch, Leo Riemens. Großes Sängerlexikon. ISBN 3-89853-433-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b operalounge.de