Marimar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Marimar është një telenovela meksikane e krijuar nga Inés Rodena dhe prodhuar nga Valentín Pimstein dhe Verónica Pimstein për Televisa në 1994.

Thalía dhe Eduardo Capetillo si protagonistët kryesorë, ndërsa Chantal Andere yjet si antagonisti kryesor.[1]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marimar është një vajzë e varfër e re e pafajshme që jeton me gjyshërit e saj në një kasolle në plazh nga oqeani. Ajo bie në dashuri me Sergio, djalin e fermerit të pasur Renato Santibáñez. Sergio bie dakord të martohet me Marimar pavarësisht nga mosnjohja e babait dhe njerkës, Angélica, por përgjatë rrugës që ai është thellësisht në dashuri me të.

Angélica përçmon Marimar për shkak të pafajësisë së saj dhe mungesës së njohurive të botës së shoqërisë së lartë. Angélica vazhdimisht e zhgënjen Marimarin, duke e zvogëluar shpesh vlerën e saj si individ. Sergio bëhet i zemëruar dhe vendos të shkojë larg dhe të fitojë para për të mundësuar Marimar larg nga shtëpia e babait të tij dhe të sigurt nga zemërimi i Angélica. Angélica i thotë policisë se Marimar vodhi një byzylyk prej saj, dhe Marimar dërgohet në burg. Pastaj Angélica dërgon një nga shërbëtorët e saj, Nicandro, për të vënë zjarr në kasolle të përulur që u përkasin gjyshërve të Marimarit, gjë që rezulton në vdekjen e tyre. Angélica shkrin dorëshkrimin e Sergio dhe shkruan një letër të rreme Marimar duke deklaruar se ai nuk dëshiron më asgjë të bëjë me të dhe se kurrë nuk e ka dashur. E gjithë kjo, së bashku me ndikimin e vdekjeve të gjyshërve të saj, ndryshon Marimar dhe e vendos atë në rrugën për hakmarrje.

Pas largimit nga burgu, Marimar më pas lëviz nga qyteti i saj i lindjes në Mexico City me Padre Porres dhe punon për t'u kthyer në rrugën e duhur. Ndërsa në rrugë, ajo takon babanë e saj biologjik, Gustavo Aldama, pa as atë ose të njohurit e marrëdhënies së tyre. Ai e mëson atë si të lexojë, të shkruajë, të flasë në mënyrë elokuente dhe të vishen me elegancë. Ajo zbulon se është shtatzënë, më vonë lind një vajzë Cruz.

Pasi Marimar-i i ri, i përmirësuar është i gatshëm të përballet me shoqërinë, Gustavo vendos ta çojë atë në opera, ku ajo gungon në Sergio dhe fillon plani i Marimar për hakmarrje. Të nxitur nga zemërimi, Marimar (duke supozuar identitetin e "Bella Aldama" dhe duke mohuar Sergjin dhe njerëzit e tjerë se ajo është Marimar) e josh Sergjin vazhdimisht dhe më pas i hedh poshtë përparimet e tij për ta lënduar atë, dhe në të njëjtën kohë i heq Renato dhe Angélica të pasurisë së tyre . Marimar blen shtëpinë e Santibáñez dhe e turpëron Angélica mënyrën se si e kishte zënë ngushtë Marimar më parë. Ndërsa Sergio divorcohet nga Marimar dhe bëhet gati për t'u martuar me Inocencia mikun e tij të fëmijërisë, Marimar planifikon t'i thyejë ato. Sekreti, Sergio është ende në dashuri me Marimar.

Angélica pastaj merr në një aksident me makinë dhe vuan djegie të rënda. Ndërsa në shtratin e saj të vdekjes, si dëshira e saj e fundit, ajo dëshiron që Marimar të digjet gjallë në shtëpinë e saj. Innocencia zbulon se Sergio ka qenë duke vizituar Marimar dhe madje ka provuar të shkojë në shtëpinë e Marimar. Innocencia shtatzënë bie dhe merret në spital, ku ajo ka foshnjën e saj dhe më pas diagnostikohet me një tumor të trurit. Marimar vendos të harrojë Sergio duke u dashuruar me një burrë tjetër që është inxhinier. Innocencia pastaj ka kirurgji të trurit dhe, i turpëruar nga gjithçka që ajo ka bërë, lejon që Marimar të martohet me Sergjin. Ata më në fund martohen dhe jetojnë përgjithmonë.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fotos: Thalía vuelve a convertirse en 'Marimar'". Publimetro (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 20 gusht 2015.

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]