Marina Elliott

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marina Elliott
Kombësia Kanadeze
Fusha Antropologji biologjike 
Paleoantropologji

Institucionet Universiteti i Witwatersrand
I njohur për Zbulimin e Homo naledi

Marina Elliott është antropologe-biologe kanadez, e cila njihet si një nga gjashtë eksploruesit nëntokësor të ekspeditës Rising Star.[1]

Eliott është diplomuar në Master dhe PhD për antropologjisë biologjike në Universiteti i Simon Fraser të British Columbia-s, Kanada.[2] Elliott është pjesmarrëse në gërmimet e Liqenin Baikal në Siberinë jugore dhe në sitin arkeologjik më verior të SHBA-së: Nuvuk në Point Barrow, Alsaka.[3]

Gjatë punës së saj studimore të Doktoratës në vitin 2013, Eliott u zgjedhë për të qenë pjesë e një ekipi të vogël shkencëtarësh për të gërmuar në shpellën Rising Star pranë Johanesburg-ut, Afrikë e Jugut.[4] Sfondi i saj në arkeologji, përvoja speleologjike dhe aftësia për tu futur në hapësira të ngushta e bënë Elliott një pjestare ideal për të qenë pjesë e ekipit.

Aktualisht, ajo është studiuese në Institutin e Studimeve Evolucionare, Universiteti i Witwatersrand, Johanesburg, e angazhuar me gërmimet përreth shpellës Rising Star.[5] Studimet e Elliott janë të përqendruara në arkeologji dhe anatomin e skeletit njerëzorë, antropologjinë mjeko-ligjore dhe arkeologjinë e vdekjes dhe varrimit.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2016, Elliott mori çmimin National Geographic Society Emerging Explorer. "Programi njeh dhe mbështet shkenctarët e dalluar të talentuar dhe frymëzues, ruajtësve, rrëfyesit dhe novatorët të cilët kanë sjell ndryshime që në  fillimet e karrierës së tyre."

Botime të përzgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Berger, LR; et al. (2017). "Homo naledi and Pleistocene hominin evolution in subequatorial Africa". Elife. 9 (6). doi:10.7554/eLife.24234. PMID 28483041
  • Elliott, Marina; et al. (2015). "Estimating body mass from postcranial variales: an evaluation of current equations using a large known-mass sample of modern humans". Archaeological and Anthropological Sciences. 8 (4). doi:10.1007/s12520-015-0251-6.
  • Elliott, Marina; et al. (2014). "Estimating fossil hominin body mass from cranial variables: an assessment using CT data from modern humans of known body mass". American Journal of Physical Anthropology. 154 (2): 201–214. doi:10.1002/ajpa.22493
  • Elliott, Marina; Collard, Mark (2009). "FORDISC and the determination of ancestry from cranial measurements". Biology Letters. 5 (6): 849–852. doi:10.1098/rsbl.2009.0462. PMID 19586965


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Feltman, Rachel. "Meet the six female 'underground astronauts' who recovered our newest relative". Washington Post. Marrë më 11 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Who are the underground astronauts?". EWN. Marrë më 15 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Marina Elliott". TrowelBlazers. Marrë më 11 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Marina Elliott. Biological Anthropologist". National Geographic. Marrë më 15 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "SFU alumna Marina Elliott named 2016 National Geographic Emerging Explorer". Simon Fraser University. Marrë më 11 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)