Jump to content

Mario Draghi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mario Draghi
Kryeministër i Italisë
Në detyrë
13 shkurt 2021 – 22 tetor 2022
PresidentiSergio Mattarella
Paraprirë ngaGiuseppe Conte
Pasuar ngaGiorgia Meloni
President i Bankës Qendrore Evropiane
Në detyrë
1 nëntor 2011 – 31 tetor 2019
ZëvendëspresidentiVítor Constâncio
Luis de Guindos
Paraprirë ngaJean-Claude Trichet
Pasuar ngaChristine Lagarde
Guvernatori i Bankës së Italisë
Në detyrë
16 janar 2006 – 31 tetor 2011
Paraprirë ngaAntonio Fazio
Pasuar ngaIgnazio Visco
Të dhëna vetjake
U lind më (1947-09-03) 3 shtator 1947 (76 vjeç)
Romë, Lacio, Itali
NënshtetësiaItalian
Partia politikei pavarur
Bashkëshortja/etSerena Capello (m. 1973)
Fëmijët2
VendbanimiRomë
PunësimiEkonomist
Bankier
Akademik
Nënshkrimi

Mario Draghi (Romë, 3 shtator 1947) është një ekonomist, bankier, akademik, nëpunës civil dhe politikan italian i cili shërben si Kryeministër i Italisë nga 13 shkurti 2021.[1][2] Ai më parë shërbeu si President i Bankës Qendrore Evropiane nga 2011 deri në 2019. Draghi ishte gjithashtu Kryetar i Bordit të Stabilitetit Financiar nga 2009 në 2011 dhe Guvernator i Bankës së Italisë nga 2006 në 2011.[3]