Jump to content

Mario Mutsch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mario Mutsch
Të dhënat vetjake
Datëlindja3 shtator 1984
VendlindjaShën Vithi, Belgjikë
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
FC Progrès Niederkorn
Numri19[1]
Karriera me të rinjtë
RFC St. Vith
Olymp. Recht
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2005Spa FC78(12)
2005–2006RFC Union La Calamine27(0)
2006–2007Alemannia Aachen II34(4)
2007–2009FC Aarau58(3)
2009–2011FC Metz57(1)
2011–2012FC Sion15(2)
2012–2017FC St. Gallen119(1)
2017–FC Progrès Niederkorn16(1)
Karriera ndërkombëtare
2005–Luksemburg98(4)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Mario Mutsch (lindi më 3 shtator 1984) është futbollistë luksemburgasë i cili luan për klubin Progrès Niederkorn.

Mutsch lindi në Belgjikë, nëna e tij vjen nga Belgjika dhe babai i tij vjen nga Luksemburgu.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mutsch filloi karrierën e tij në klubet belge Spa dhe Kelmis (La Calamine) para se të nisej në Gjermani për të luajtur në ekipin rezervë të Alemannia Aachen. Në verë 2007, ai u bashkua në Superliga Zvicerane FC Aarau në sugjerimin e ish-trajnerit të tij Jeff Saibene, i cili ishte ndihmës i menaxherit të FC Aarau.

Më 16 korrik 2009 u njoftua se Mutsch do t'i bashkohet klubit francezë FC Metz.[2] Në vitin 2011, ai u bashkua me klubin zviceranë FC Sion për vetëm një sezon dhe më 2012 ai u zhvendos në FC St. Gallen.[3]

International career[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mutsch bëri debutimin e tij për Luksemburgun në ndeshjen kualifikuese kundër Rusisë në Kampionatin Botëror në tetor 2015 dhe sipas qershorit 2018, ai fitoi 98 paraqitje, duke shënuar katër gola.[4] Ai ka luajtur 11 ndeshje kualifikuese të Kampionatit Botëror.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Progrès Niederkorn - Club Profile". transfermarkt.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Metz: Signature de Mutsch (Luxembourg)". Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2012. Marrë më 2 gusht 2018. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "St.Gallen verpflichtet Mario Mutsch" [St. Gallen acquire Mario Metsch]. Tagblatt. 2012-05-14. Marrë më 2016-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Appearances for Luxembourg National Team Arkivuar 29 prill 2008 tek Wayback Machine - RSSSF
  5. ^ Record at FIFA Tournaments Arkivuar 3 qershor 2015 tek Wayback Machine - FIFA