Mario Roques

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mario Roques

Mario Rok (fr. Mario Roques; 1 korrik 1875 - 8 mars 1961) ishte një studiues francez, profesor i historisë së letërsisë mesjetare dhe filolog i njohur i gjuhëve latine.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Peru, ku i ati ishte me shërbim si agjent konsullor.[1] Filloi të studionte në École Normale Supérieure nga 1894 ndërsa ndiqte kurse në École nationale des chartes si dëgjues. Më 1895, u bashkua me École pratique des hautes études, ku studjoi në filologji latine nën drejtimin e Gaston Paris dhe Antoine Thomas. Karriera e tij mësimore filloi qysh herët dhe e çoi atë të jepte mësim në ENS, EPHE (ku pasoi Gaston Paris), Instituti kombëtar i gjuhëve dhe civilizimeve orientale (ku mësoi gjuhët rumune dhe shqipe dhe nga të cilat u emërua drejtor, që do të thotë drejtor, 1936), Sorbonne dhe Collège de France.

Më 1910 krijoi serinë "Les classiques français du Moyen âge" në botimet Honoré Champion. Një vit më pas, ai pasoi Paul Meyer në krye të revistës Rumania, të cilën ai do ta menaxhonte deri në vdekjen e tij.

Më 1932 botoi në Paris studimin e tij Recherches sur les anciens textes albanais.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chantraine, Pierre (1961). "Éloge funèbre de Mario Roques, membre de l'Académie". Comptes-rendus des séances de l'Académie des inscriptions et belles-ettres. 105–1: 83–88. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bulo, Jorgo (2007). "'Meshari' i Gjon Buzukut dhe Koncili i Trentos". Nach 450 Jahren: Buzukus "Missale" und seine Rezeption in unserer Zeit: 2. Deutsch-Albanische Kulturwissenschaftliche Tagung in München vom 14. bis 15. Oktober 2005. Otto Harrassowitz Verlag. fq. 217. ISBN 9783447054683. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)