Jump to content

Marion Ross

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marion Ross
U lind në(1903-04-09)9 prill, 1903
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaSkoceze
ArsimiUniversiteti i Edinburgut
Profesionifizikane

Marion Ross (9 prill, 1903 - 3 janar 1994) ishte një fizikane skoceze e njohur për punën e saj në kristalografi dhe dinamikën e fluideve me rreze X.[1] Ajo lindi në Edinburgh, Skoci, dhe ishte një nga pesë vajzat e William Baird Ross, organist, kompozitor dhe themelues i Shoqërisë së Organistëve të Edimburgut (ESO).

Jeta dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marion Ross lindi në vitin 1903. Pas përrfundimit të shkollës në Kolegjin e Vajzave të Edinburgut, Marion Ross studioj Matematikë dhe Filozofi Natyrore në Universitetin e Edinburgut, duke marr bursa prestigjioze në Matematikë. Ross pastaj studioi në kolegjin e trajnimit të mësuesve në Kembrixh për një vit dhe dha mësim lëndën e matematikës në një shkollë të mesme në Woking, Surrey për dy vjet.[1]Në vitin 1928, ajo mori një post si Asistent Ligjërues në Departamentin e Fizikës në Universitetin e Edinburgut dhe nxiti një kurs në Akustikë për studentët e muzikës. Puna e saj me Profesor C.G.Barkla rezultoi në dhënien e një doktorate në vitin 1943.

Për një vit, ajo punoi nën drejtimin e William Lawrence Bragg në Universitetin e Mançesterit, dhe së bashku me Arnold Beevers, hulumtoi strukturën e kristal Beta Alumina [2].

Vdiq më 3 janar 1994.

  1. ^ a b "Marion Amelia Spence Ross [Obituary]" (PDF). Royal Society of Edinburgh website (në anglisht). Royal Society of Edinburgh. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 dhjetor 2013. Marrë më 3 dhjetor 2013. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ Beevers, C. A.; Ross, M. A. S. (korrik 1937). "The crystal structure of "Beta Alumina" Na2O 11Al(2)O3". Zeitschrift für Kristallographie (në anglisht). 97 (1/2): 59–66. doi:10.1524/zkri.1937.97.1.59.