Jump to content

Mark van Bommel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mark van Bommel

Van Bommel në 2010
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMark Peter Gertruda Andreas van Bommel[1]
Datëlindja (1977-04-22) 22 prill 1977 (47 vjeç)
VendlindjaMaasbracht, Limburg, Holandë
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
PSV (trajner)
Karriera me të rinjtë
1985–1992RKVV Maasbracht
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1992–1999Fortuna Sittard153(13)
1999–2005PSV169(46)
2005–2006Barcelona24(2)
2006–2011Bayern München123(11)
2011–2012Milan39(0)
2012–2013PSV28(6)
Gjithsej536(78)
Karriera ndërkombëtare
1996–2000Holanda U2127(3)
2000–2012Holanda79(10)
Skuadra të menaxhuara
2014–2015Holanda U17 (ndihmës)
2015–2017Arabia Saudite (ndihmës)
2017–2018PSV (të rinjtë)
2018Australia (ndihmës)
2018–PSV
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Mark Peter Gertruda Andreas van Bommel (lindur më 22 prill 1977 në Maasbracht) është një futbollist profesionist holandez i cili aktualisht luan për Milanin dhe është kapiten i Kombëtares holandeze të futbollit si një mesfushor.

Ai gjithashtu është edhe dhëndëri i menaxherit të kombëtares holandeze, Bert van Marwijk. Ai ka shërbyer si kapiten i parë jo-gjerman për FC Bayern München. Gjatë kësaj periudhe, ai udhëhoqi skuadrën në dy tituj kampionati, dhe mbaroi në vendin e dytë në Finalen e UEFA Ligës së Kampioneve 2010.

Ai e fitoi Finalen e UEFA Champions League 2006 me FC Barcelona dhe ishte pjesë e skuadrës e cila mbaroi në vendin e dytë në Kampionatin Botëror të Futbollit 2010.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mark van Bommel e filloi karrierën e tij amatore në skuadrën lokale të RKVV Maasbracht përpara se të meritojë kontratë profesionale me Fortuna Sittard në vitin 1992. Kolegët e tij të tjerë tek Fortuna të cilët në atë kohë më vonë do t’i bashkangjiteshin PSV-së së bashku me të ishin edhe Wilfred Bouma dhe Kevin Hofland.

PSV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van Bommel nënshkroi me PSV në vitin 1999 ku ai formoi partneritet mesfushe me zviceranin Johann Vogel. Ai me skuadrën fitoi tre tituj Eredivisie dhe dy Johan Cruijff Shield. Ai u emërua si Lojtari Holandez i Vitit në vitet 2001 dhe 2005.

Në sezonin e tij të fundit me PSV-në, duke e ndihmuar skuadrën deri tek titulli i ligës holandeze dhe vend në gjysmëfinale të UEFA Champions League, ai pritej t’i bashkohet vjehrrit të tij Bert van Marwijk i cili në atë kohë e menaxhonte skuadrën nga Bundesliga, Borussia Dortmund, por van Bommel zgjodhi të qëndrojë me PSV-në deri në fund të sezonit 2004-05.

Pas humbjes në gjysmëfinale në UEFA Champions League kundrejt AC Milanit dhe me titullin e Eredevise në duart e PSV-së në fund të prillit, ai konfirmoi se do t’i bashkangjitet Barcelonës në maj të vitit 2005 pasi që skuadra e kishte fituar ligën e tyre shtëpiake.

Van Bommel me Barcelonën.

Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke kërkuar që ta forcojë skuadrën e tij e cila tashmë e kishte fituar titullin, Frank Rijkaard e mori pa para van Bommelin për Barcelonën, skuadrën për të cilën ai e kishte mbështetur që si fëmijë. Van Bommeli e kaloi atë verë përpara se të shkojë në Spanja duke mësuar gjuhën spanjolle në një manastirEindhoven. Ngjashëm me pozicionin e tij tek PSV ku ai më së shumti luante si një top-fitues në mesfushë, Rijkaard e përdorte van Bommelin më së shumti si një mesfushor qendre agresiv, duke i shfrytëzuar aftësitë e tij si top-fitues për t’i kompletuar lojtarët më të aftë që tashmë luanin për skuadrën. Sa i përket rolit të tij në skuadër, gjatë kampanjës së ligës ai ndërrohej me shokët e skuadrës Xavi, Edmílson, Andrés Iniesta, Deco dhe Thiago Motta, duke u shfaqur në 24 ndeshje shtëpiake dhe 12 ndeshje të tjera në kompeticionet për kupë. Sezoni i tij tek Barcelona ishte shumë i suksesshëm ku skuadra fitoi La Ligan dhe UEFA Champions League 2005-06. Ai e fitoi titullin e tij të tretë me skuadrën më 20 gusht 2006 ku Barça mundi rivalët e tyre të qytetit RCD EspanyolSupercopa de España 2006. Gjashtë ditë më vonë, megjithatë, u njoftua se van Bommel i është bashkuar FC Bayern München.

Bayern Munich[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mark van Bommel me Bayern Munich në vitin 2009

Më 26 gusht 2006, menaxheri i FC Bayern München, Uli Hoeneß njoftoi se van Bommeli do t’i bashkohet skuadrës Bavareze. Raportet mediatike spekulonin se blerja ishte nxitur nga saga e vazhdueshme e transferimit të Owen Hargreaves, por Hoeneß këmbënguli që skuadra ka për qëllim të vazhdojë me të dy lojtarët. Bayern Munich i pagoi Barcelonës 6 milionë euro për marrëveshjen.

Shumë shpejtë pasi bashkimit me skuadrën gjermane, van Bommel dëshmoi të jetë një lojtar kyç për ta, duke siguruar fuqi në mes të fushës. Për shkak të paraqitjeve të tija të mrekullueshme gjatë sezonit të tij të parë me Bayernin, ai u vota si Lojtari më i mirë i Vitit i Bayernit në sezonin 2006-07, duke i mposhtur të preferuarit e fansave tanimë për shumë vite, Roy Makaay dhe Mehmet Scholl. Kur Oliver Kahn u pensionua në vitin 2008, van Bommel u zgjodh kapiten i skuadrës. Ai ishte kapitani i parë jo-gjerman i Bayern Munich.

Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 janar 2011, van Bommel nënshkroi një kontratë gjashtë mujore me skuadrën italiane Milan në një transferim pa para pasi që e ndërpreu kontratën e tij me Bayern Munich. Atij iu dha numri katër, dhe një ditë më vonë, bëri debutimin e tij në një fitore 2-1 kundrejt Sampdorias në gjysmëfinale të Coppa Italia 2010–11. Më 29 janar 2011, van Bommel bëri debutimin e tij në Seria A kundrejt Catania Calcio, ai u ndëshkua me karton të kuq pas marrjes së kartonit të verdhë të dytë shumë shpejtë në pjesën e dytë. Megjithatë, që nga atëherë ai është adoptuar me futbollin italian dhe është bërë një lojtar i rregullt në skuadrën e Max Allegrit, duke kontribuar shumë në fitoret 3-0 kundrejt Napolit dhe rivalëve nga qyteti Inter. Ai filloi ndeshjen nga minuta e parë kundrejt Roma më 7 maj 2011. Kjo ndeshje i solli Milanit Scudettoon e tyre të 18-të. Më 17 maj 2011, Milani njoftoi se van Bommel e ka zgjatur kontratën e tij edhe për një vit.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debutimi i tij me Kombëtaren holandeze të futbollit ishte më 7 tetor 2000 kundrejt Kombëtares qipriote të futbollit, e cila u fitua 4-0. Megjithatë, për Oranje, ai nuk morri pjesë në një kampionat madhështor deri në vitin 2006, kur kombëtarja holandeze në arriti të kualifikohet në Kampionatin Botëror të Futbollit 2002, dhe një lëndim e parandaloi atë që të luajë në Kampionatin Evropian të Futbollit 2004Portugali.

Van Bommel me fansat holandez.

Menaxheri i kombëtares holandeze Marco van Basten ishte i pakënaqur me paraqitjet mbrojtëse të van Bommelit në ndeshjen e kualifikimit për Kampionatin Botëror të Futbollit 2006 kundrejt Rumanisë dhe më pas nuk i thirr për ndeshjet e mbetuar kualifikuese. Shumë vëzhgues të futbollit holandez besonin se karriera e van Bommelit me kombëtaren kishte mbaruar, ai u thirr përsëri në kombëtaren holandeze në Kampionatin Botëror të Futbollit 2006.

Në Kampionatin Botëror 2006, van Bommel luajti në tre ndeshje për vendin e tij (të gjitha me përjashtim të ndeshjes kundrejt Argjentinsë, ku të dyja skuadrat e kishin siguruar plasmanin e tyre në fazën eliminuese të kompeticionit). Ai u zëvendësua dy herë në këta tre ndeshje. Pozicioni i tij në skuadër ishte si gjysmë-djathtas. Detyrat e tij kryesisht ishin të luajë rolin ankorohen në mesfushën holandeze me tre mesfushorë në formacionin e tyre të zakonshëm 4-3-3.

Mark van Bommel (majtas) me (Gregory van der Wiel, Demy de Zeeuw, dhe Giovanni van Bronckhorst.

Një konkurrent tejet i vështirë adresimi, ai ishte i pari nga shumë lojtar që u ndëshkua në ndeshjen e raundit të dytë në humbjen kundrejt Portugalisë, e njohur shtypi si "Beteja e Nurembergut". Pas Kampionatit Botëror, van Bommel nuk u ftua për ndeshjen kualifikuese të Kampionatin Evropian të Futbollit 2008 kundrejt Luksemburgut dhe Bjellorususë. Në shtator të vitit 2006, pas kalimit të tij tek Bayerni, ai u përfshij në skuadrën e Van Bastenit për ndeshjen kundrejt Bullgarisë; megjithatë, van Bommel deklaroi (së bashku me Ruud van Nistelrooy) se ai nuk do të lujë kurrë për Oranje përderisa van Basten është në krye. Kur van Basten u largua për të menaxhuar Ajaxin, menaxheri i ri i kombëtares holandeze dhe vjehrri Bert van Marwijk ftoi van Bommelin përsëri, e cila çoi në rikthimin e tij në kombëtaren holandeze. Van Bommel ishte pjesë e njëmbëdhjetë të parëve në skuadrën holandeze në Kampionatin botëror të futbollit 2010 i drejtuar nga Bert van Marwijk.

Van Bommeli i zgjodh nga vjehrri i tij Bert van Marwijk për të trashëguar Giovanni van Bronckhorst si kapiten i ri i Holandës, pavarësisht pretendimeve fillestare se ai nuk donte të jetë kapiteni i ri, duke munguar në kombëtare për dy vite. Ai për së pari herë u bë kapiten i skuadrës në fitoren 5-0 si mysafir kundrejt San Marinos. Kundrejt San Marinos, van Bommeli ishte kapiten i kombëtares holandeze në një fitore rekord thyese 11-0 në Eindhoven më 2 shtator 2011.

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van Bommeli është i martuar me Andra, vajzën e Bert van Marwijk, me të cilën ka tre fëmijë: Thomas, Ruben dhe Renée.[2]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 3 maj 2016[3]
Skuadra Sezoni Liga Kupa1 Evropë Gjithsej
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Fortuna Sittard 1992–93 1 0 0 0 0 0 1 0
1993–94 13 0 0 0 0 0 13 0
1994–95 31 7 0 0 0 0 31 7
1995–96 27 0 0 0 0 0 27 0
1996–97 19 0 0 0 0 0 19 0
1997–98 31 1 0 0 0 0 31 1
1998–99 31 5 0 0 0 0 31 5
Gjithsej 153 13 0 0 0 0 153 13
PSV Eindhoven 1999–00 33 6 0 0 0 0 33 6
2000–01 32 7 4 0 11 2 47 9
2001–02 23 4 3 0 7 2 33 6
2002–03 28 9 3 0 6 0 37 9
2003–04 23 6 1 0 8 1 32 7
2004–05 30 14 3 1 14 2 47 17
Gjithsej 169 46 14 1 46 7 229 54
Barcelona 2005–06 24 2 3 1 9 1 36 4
Gjithsej 24 2 3 1 9 1 36 4
Bayern Munich 2006–07 29 6 3 1 8 1 40 8
2007–08 27 2 6 0 13 1 46 3
2008–09 29 2 3 0 9 1 41 3
2009–10 25 1 4 0 9 1 38 2
2010–11 13 0 2 0 3 0 18 0
Gjithsej 123 11 18 1 42 4 183 16
Milan 2010–11 14 0 2 0 0 0 16 0
2011–12 20 0 3 0 6 0 29 0
Gjithsej 34 0 5 0 6 0 45 0
Gjithsej karriera 503 72 40 3 103 12 646 87

1Përfshin Supercoppa Italiana

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi: [4]

Kombëtarja holandeze
Year Apps Goals
2000 3 0
2001 7 4
2002 5 0
2003 7 1
2004 8 2
2005 4 0
2006 6 0
2007 0 0
2008 6 1
2009 7 1
2010 14 1
2011 6 0
2012 6 0
Total 79 10

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mark van Bommel: Golat me kombëtaren[5]
Nr. Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 14 mars 2001 Mini Estadi, Barcelonë, Spanjë Flamuri Andorra 0–5 0–5 Kualifikueset e Kupës së Botës 2002
2. 15 gusht 2001 White Hart Lane, Londër, Angli Flamuri Anglia 0–1 0–2 Ndeshja Miqësore
3. 5 shtator 2001 Philips Stadion, Eindhoven, Holandë Flamuri Estonia 2–0 5–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2002
4. 4–0
5. 2 prill 2003 Sheriff Stadium, Tiraspol, Moldavi Flamuri Moldavia 1–2 1–2 Kualifikueset e UEFA Euro 2004
6. 18 August 2004 Råsunda Stadium, Solna, Suedi Flamuri Suedia 1–2 2–2 Ndeshja Miqësore
7. 3 shtator 2004 Galgenwaard Stadium, Utrecht, Holandë Lihtenshtajni Lihteshtajni 1–0 3–0 Miqësore
8. 15 tetor 2008 Ullevaal Stadion, Oslo, Norvegji Flamuri Norvegjia 0–1 0–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010
9. 6 qershor 2009 Laugardalsvöllur, Reykjavík, Islandë Flamuri Islanda 0–2 1–2 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010
10. 5 qershor 2010 Amsterdam ArenA, Amsterdam, Holandë Flamuri Hungaria 4–1 6–1 Ndeshja Miqësore

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fortuna Sittard
PSV Eindhoven
Barcelona
Bayern Munich
Milan

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players" (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2020. Marrë më 8 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mark van Bommel". fcbayern.de. Marrë më 22 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Mark van Bommel". weltfussball.de. Marrë më 21 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Mark van Bommel". National Football Teams. Marrë më 16 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Gespeelde wedstrijden". KNVB. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007. Marrë më 16 maj 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]