Jump to content

Marketa Irglova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Marketa Irglova (Shqiptimi çek: [ˈmarkɛːta ˈɪrɡlovaː]) (e lindur më 28 shkurt të vitit 1988, në Valašské Meziříčí, Çekosllovaki tani Republika Çeke) është një kompozitore e këngëve, muzikant dhe aktore çeke. Ajo fitoi çmimin Academy Award në kategorinë Kënga Origjinale më e Mirë në ceremoninë e 80, me këngën "Falling Slowly" e cila ishte bashkë-shkruar me Glen Hansard.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irglova nisi të marrë mësimet e pianos në moshën 7 vjeçare dhe filloi duke luajtur kitarë në moshën 8 vjeçare.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irglova ka qenë një anëtare e grupit The Swell Season me Glen Hansard. Grupi lëshoi album e tij me të njëjtin emër në Overcoat Recordings në vitin 2006. 

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

me The Swell Season[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Anar (2011), kopertina nga Nahid Hagigat
  • Muna (2014), kopertina nga Nahid Hagigat

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Once (2007)
  • The Swell Season (2011)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "About Marketa Irglova". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2014. Marrë më 29 nëntor 2014. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]