Marketa Irglova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Marketa Irglova (Shqiptimi çek: [ˈmarkɛːta ˈɪrɡlovaː]) (e lindur më 28 shkurt të vitit 1988, në Valašské Meziříčí, Çekosllovaki tani Republika Çeke) është një kompozitore e këngëve, muzikant dhe aktore çeke. Ajo fitoi çmimin Academy Award në kategorinë Kënga Origjinale më e Mirë në ceremoninë e 80, me këngën "Falling Slowly" e cila ishte bashkë-shkruar me Glen Hansard.

Jeta e hershme[redakto | përpunoni burim]

Irglova nisi të marrë mësimet e pianos në moshën 7 vjeçare dhe filloi duke luajtur kitarë në moshën 8 vjeçare.[1]

Karriera[redakto | përpunoni burim]

Irglova ka qenë një anëtare e grupit The Swell Season me Glen Hansard. Grupi lëshoi album e tij me të njëjtin emër në Overcoat Recordings në vitin 2006. 

Diskografia[redakto | përpunoni burim]

me The Swell Season[redakto | përpunoni burim]

Solo[redakto | përpunoni burim]

  • Anar (2011), kopertina nga Nahid Hagigat
  • Muna (2014), kopertina nga Nahid Hagigat

Filma[redakto | përpunoni burim]

  • Once (2007)
  • The Swell Season (2011)

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "About Marketa Irglova". Marrë më 29 November 2014. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]