Marrëdhëniet e jashtme të Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kosovo CIA map PL

Marrdhëniet e jashtme të Kosovës mundësohen me anë të ministrisë së punëve të jashtme[1]. Kosova drejton 24 ambasada dhe është mikpritëse në 21 ambasada në Prishtinë. Po ashtu Kosova ka anëtarësim në shumë organizata internacionale.

Pas pavarësimit nga Serbia më 17 Shkurt 2008, Kosova filloi të njihej nga shumë shtete të ndryshme, dhe po ashtu njihet nga 112 shtete të OKB (English: UN). Në Shtator të vitit 2012, Kosova u bë përgjegjëse ndaj qeverisë së saj[2]. Aktualisht, ministër i punëve të jashtme është Behgjet Pacolli.

Marrëdhëniet diplomatike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministri i punëve të jashtme të Kosovës, është duke u munduar të bëj mardhënie diplomatike me të gjitha shtetet që e njohin Kosovën si shtet. Për momentin lidhje diplomatike kemi me vetëm 87 shtete.

Kosovo relations map

Shtetet të cilat kanë lidhje diplomatike me Kosovën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet Themelimi i

lidhjeve diplomatike

Statusi i misionit

diplomatik

në Kosovë

Statusi i misionit

diplomatik

në shtet

Afganistani Afganistani 17 Qershor 2013
Shqipëria Shqipëria 18 Shkurt 2008 Ambasada Ambasada
Andora Andorra 14 Shtator 2001
Australia Australia 21 Maj 2008 Ambasada
Austria Austria 20 Mars 2008 Ambasada Ambasada
Bahraini Bahraini 12 Mars 2014
Belgjika Belgjika 10 Prill 2008 Zyra ndërlidhëse[3] Ambasada
Belize Belize 30 Prill 2016
Brunei Brunei 20 Shkurt 2017
Bullgaria Bullgaria 27 Maj 2008 Ambasada Ambasada
Burkina Faso Burkina Faso 6 Dhjetor 2012
Kanadaja Kanadaja 7 Prill 2009 Ambasada
flamuri Komoros 6 Qershor 2015
flamuri Ishulli Kuk 18 Maj 2015
flamuri Kosta Rika 23 Shtator 2013
Kroacia Kroacia 30 Qershor 2008 Ambasada Ambasada
Republika Çeke Republika Çeke 16 Qershor 2008 Ambasada Ambasada
Danimarka Danimarka 6 Mars 2008 Zyra ndërlidhëse
flamuri Xhibuti 22 Mars 2013
Flamuri Dominika 12 Dhjetor 2012
flamuri El Salvador 17 Tetor 2014
Estonia Estonia 24 Prill 2008
flamuri Fixhi 13 Shkurt 2013
Finlanda Finlanda 2 Shkurt 2009 Ambasada
 Franca 18 Shkurt 2008 Ambasada Ambasada
flamuri Gaboni 5 Mars 2014
flamuri Gambia 23 Shtator 2016
Gjermania Gjermania 27 Shkurt 2008 Ambasada Ambasada
 Gana 4 Tetor 2012
flamuri Grenada 23 Shtator 2013
Flamuri Guajana 13 Qershor 2013
Holanda Holanda 27 Qershor 2008
 Honduras 2 Dhjetor 2010
Hungaria Hungaria 27 Qershor 2008 Ambasada Ambasada
Islanda Islanda 15 Maj 2012
flamuri Irlanda 11 Nëntor 2008
Italia Italia 15 Maj 2008 Ambasada Ambasada
Bregu i Fildishtë Bregu i Fildishtë 24 Gusht 2016
Japonia Japonia 25 Shkurt 2009 Zyra ndërlidhëse Ambasada
Jordan Jordania 5 Qershor 2013
flamuri Katari 7 Janar 2011
Kuwait Kuvajti 16 Janar 2013
 Letonia 11 Qershor 2008
 Libia 14 Maj 2014
Lihtenshtajni Lihtenshtajni 28 Qershor 2012
Lituania Lituania 1 Shtator 2008
Luksemburgu Luksemburgu 16 Qershor 2011 Ambasada
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 18 Tetor 2009 Ambasada Ambasada
flamuri Malavi 20 Korrik 2016
Malajzia Malajzia 23 Mars 2011
flamuri Maldivet 16 Prill 2009
Malta Malta 22 Shtator 2011
Flamuri i Ishujve Marshall Ishujt Marshall 27 Tetor 2013
flamuri Mauritania 10 Shkurt 2016
flamuri Federata Mikroneziane 19 Shkurt 2013
Monaku Monako 19 Mars 2008
Mali i Zi Mali i Zi 15 Janar 2010 Ambasada Ambasada
Nauru Naurua 23 Prill 2008
flamuri Nigeri 25 Janar 2013
Niue Niue 23 Qershor 2015
Norvegjia Norvegjia 25 Tetor 2008 Ambasada
Omani Omani 4 Shkurt 2011
Pakistan Pakistani 27 Janar 2013 Zyra ndërlidhëse
Palau Palau 23 Gusht 2017
Panama Panama 27 Gusht 2013 Ambasada
Portugalia Portugalia 14 Nëntor 2011
bandiera Saint Kits dhe Nevis 5 Mars 2016
Samoa Samoa 10 Mars 2017
San Marino San Marino 3 Maj 2012
 Arabia Saudite 7 August 2009 Ambasada
Senegali Senegali 15 Shkurt 2014 Ambasada
Singapori Singapori 1 Dhjetor 2016
flamuri Sierra Leone 24 Dhjetor 2015
Sllovenia Sllovenia 15 Maj 2008 Ambasada Ambasada
Ishujt Solomon Ishujt Solomon 28 Prill 2015
 Somalia 6 Qershor 2015
Suedia Suedia 28 Mars 2008 Ambasada Ambasada
Tanzania Tanzania 2 Prill 2014
Thailand Tailanda 22 Nëntor 2013 Ambasada
flamuri Togo 21 Korrik 2014
Turqia Turqia 18 Shkurt 2008 Ambasada Ambasada
 Emiratet e Bashkuara Arabe 27 Prill 2010 Ambasada
Britania e Madhe Britania e Madhe 18 Shkurt 2008 Ambasada Ambasada
SHBA 18 Shkurt 2008 Ambasada Ambasada
Vanuatu Vanuatu 23 Shtator 2010
 Zelanda e Re 9 Nëntorë 2009
flamuri Zvicra 28 Mars 2008 Ambasada Ambasada

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ministria e punëve të jashtme e Kosovës".
  2. ^ "Qeveria e Kosovës".
  3. ^ http://www.mfa-ks.net/?page=1,171

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]