Jump to content

Marrëdhëniet mes Armenisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Armeni-Kosovë
Map indicating locations of Armenia and Kosova

Armenia

Kosova

Deri në shkurt 2018, marrëdhëniet Armeni-Kosovë nuk ekzistojnë për shkak se Armenia ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Më 12 mars 2008, presidenti Serzh Sargsyan deklaroi se "njohja e mundshme e pavarësisë së Kosovës nga Armenia nuk do të jetë e llojit marrëdhëniet mes Armenisë dhe Rusisë", por gjithashtu vuri në dukje se "Çështja për njohjen e Kosovës ka nevojë për diskutim serioz... Armenia ka qenë gjithmonë një aderuese e së drejtës së kombeve për vetëvendosje dhe në këtë aspekt ne mirëpresim pavarësinë e Kosovës.” Më 3 shtator 2008 Presidenti Serge Saris deklaroi: "Sot dikush po pyet kohë pas kohe pse Armenia nuk po e njeh pavarësinë e Abkazisë dhe Osetisë së Jugut. Përgjigja është e thjeshtë: për të njëjtën arsye që nuk e njohu pavarësinë e Kosovës. Duke pasur konfliktin në Karabak, Armenia nuk mund të njohë një entitet tjetër në të njëjtën situatë për sa kohë që nuk e ka njohur Republikën e Karabagut". E drejta e një kombi për vetëvendosje "kërkon kohë", duke kërkuar mirëkuptimin e "të gjitha palëve të interesuara". Në përputhje me rrethanat, Armenia është duke u përpjekur të "bindë" Azerbajxhanin të pranojë humbjen e Karabakut, deklaroi presidenti.[1][2] Në nëntor 2008, ndërsa komentoi në lidhje me njohjen e Rusisë për rajonet e shkëputjes së Gjeorgjisë, Sargsiani tha "Në rastin me Kosovën u aplikua e drejta e kombeve për vetëvendosje. Sidoqoftë, hapi i ngjashëm i Rusisë u dha një pritje armiqësore".[3] Në një takim në maj 2009 midis Ministrit të Jashtëm kosovar, Skënder Hyseni dhe Armen Martirosyan, përfaqësuesit të Armenisë në KB, z. Martirosyan njoftoi se premtoi se kërkesa për njohje do t'i dërgohej qeverisë së tij.[4]

Në një vizitë shtetërore në korrik 2009 në Armeni, Presidenti serb Boris Tadiç diskutoi çështjet e Kosovës dhe të Territorit të Karabakut me Presidentin armen Serge Sergej. Të dy liderët ranë dakord se konfliktet rajonale duhet të zgjidhen pa përdorimin e forcës dhe vetëm me mjete paqësore në përputhje me ligjin ndërkombëtar.[5] Tadiç u takua gjithashtu me kryeministrin Tigran Sargsjan ku u diskutuan të njëjtat çështje. Çështjet e Kosovës dhe të Nagorno-Karabakut mund të zgjidhen vetëm përmes negociatave dhe "çdo zgjidhje e imponuar është absolutisht e papranueshme dhe ne jemi plotësisht dakord për këtë," tha Tadić më pas.[6]

  1. ^ "Armenia doesn't view Kosovo as precedent" (në anglisht). PanArmenian.net. 2008-03-12. Marrë më 2009-03-31.
  2. ^ Danielyan, Emil (2008-09-04). "Armenia Rules Out Abkhazia, South Ossetia Recognition" (në anglisht). Armenialiberty.org. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2008. Marrë më 2009-03-31.
  3. ^ "Armenia can't recognize Abkhazia and South Ossetia before it recognizes Karabakh" (në anglisht). PanArmenian.net. 2008-11-11. Marrë më 2009-03-31.
  4. ^ "Paralajmërohen njohje të reja". Telegrafi. 2009-05-28. Marrë më 2009-05-29.
  5. ^ "Tadić ends Armenia visit" (në anglisht). B92. 2009-07-29. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2009. Marrë më 2009-07-29.
  6. ^ "Tadic and Sargasjan – full consent on conflict resolution" (në anglisht). Radio Srbija. 2009-07-29. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 2009-07-29. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]