Marrëdhëniet mes Estonisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Estoni-Kosovë
Map indicating locations of Estonia and Kosova

Estonia

Kosova

Marrëdhëniet estoneze-kosovare janë marrëdhënie të jashtme midis Estonisë dhe Kosovës. Kosova në mënyrë të njëanshme e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Estonia e njohu atë më 21 shkurt 2008.[1] Qeveritë e Estonisë dhe Republikës së Kosovës vendosën marrëdhënie diplomatike në Talin më 24 prill 2008.[2]

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Estonia aktualisht ka 30 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO .[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Estonia recognises Republic of Kosovo" (në anglisht). Estonian Ministry of Foreign Affairs. 2008-02-21. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2011. Marrë më 2009-12-01.
  2. ^ "Estonia Enters into Diplomatic Relations with Republic of Kosovo" (në anglisht). Estonian Ministry of Foreign Affairs. 2008-04-24. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2012. Marrë më 2009-12-01.
  3. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]