Marrëdhëniet mes Irlandës dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Irlandë-Kosovë
Map indicating locations of Irlanda and Kosova

Irlanda

Kosova

Marrëdhëniet irlandeze-kosovare janë marrëdhënie të jashtme midis Irlandës dhe Kosovës. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Irlanda e njohu atë më 29 shkurt 2008.[1]

Marrëdhëniet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 maj 2011 Ambasadori i Irlandës në Budapest, Hungari John Deady dorëzoi letrat kredenciale në Prishtinë, Kosovë.[2]

Refugjatët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1999, Irlanda mori 1,000 refugjatë. Ky numër u kritikua nga Komisioneri i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut dhe ish Presidenti i Irlandës, Mary Robinson që e quajti atë, vetëkënaqësi dhe egoizëm i irlandezëve për pranimin e vetëm 1,000 refugjatëve nga Kosova.[3]

Paqeruajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irlanda ka dërguar paqeruajtës në Kosovë. Ishte hera e parë që Irlanda ka komanduar një forcë të tillë në një operacion të NATO-s me mandat të Kombeve të Bashkuara për mbështetjen e paqes. Në vitin 2007, Gjeneral Brigade irlandez Gerry Hegarty, mori përsipër komandën e një nga pesë forcave të detyrave shumënacionale.[4] Një ceremoni u mbajt në Kosovë në mesditë më 15 prill 2010 për të shënuar fundin e përfshirjes madhore të Irlandës në misionin e paqes të KFOR-it.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Department of Foreign Affairs (2008-02-29). "Minister for Foreign Affairs Dermot Ahern TD Announces Ireland’s recognition of the Republic of Kosovo". Press release. Archived from the original on 2008-03-05. https://web.archive.org/web/20080305011519/http://foreignaffairs.gov.ie/home/index.aspx?id=42938. Retrieved 2008-02-29. 
  2. ^ "Minister Hoxhaj welcomes the Irish Ambassador Deady". mfa-ks (në anglisht). 22 maj 2011. Marrë më 22 maj 2011.
  3. ^ "Mary Robinson criticises Ireland's intake of refugees". RTÉ News (në anglisht). 20 maj 1999.
  4. ^ "Kitt visiting Irish peacekeepers in Kosovo". RTÉ News (në anglisht). 4 shtator 2007.
  5. ^ Ceremony to mark Irish involvement in Kosovo. RTÉ. 15 April 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]