Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Holandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Holandë
Map indicating locations of Kosova and Holanda

Kosova

Holanda
Ambasada kosovare në Holandë.

Marrëdhëniet Kosovë-Holandë janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Holandës. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Holanda e njohu atë më 4 mars 2008.[1] Holanda ka një ambasadë në Prishtinë që nga 27 qershori 2008,[2] dhe Kosova hapi një ambasadë në Hagë në nëntor 2009.[3] Marrëdhëniet midis dy vendeve konsiderohen të jenë të mira dhe Holanda ofron mbështetje për projekte të ndryshme në Kosovë me qëllimin për të ndihmuar vendin në kalimin e tij drejt demokracisë.

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holanda mori pjesë në bombardimin e Jugosllavisëvitit 1999 nga NATO, e cila rezultoi në një administratë të KB të Kosovës dhe më pas në pavarësinë eventuale. Holanda aktualisht ka 7 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO. Fillimisht kishte 3,600 trupa holandeze në KFOR.[4]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkëpunimi ekonomik midis Kosovës dhe Holandës është i kufizuar edhe pse ekzistojnë disa fusha për bashkëpunim midis dy vendeve në sektorin e energjisë dhe bujqësisë.[5]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jashtë kornizës së BE-së, Holanda përdor Programin Matra, nga i cili Kosova është përfituese, për të organizuar projekte në vendet në Evropën Qendrore dhe Lindore për t'i ndihmuar ato në kalimin e tyre drejt demokracisë dhe sundimit të ligjit. Në rastin e Kosovës, Ambasada holandeze e përdor këtë program për të inkurajuar bashkëpunimin midis komuniteteve serbe dhe shqiptare në Veri të Kosovës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dutch Ministry of Foreign Affairs. "The Netherlands recognises Kosovo". Press release. Archived from the original on 30 prill 2008. https://web.archive.org/web/20080430070042/http://www.minbuza.nl/en/news/newsflashes,2008/03/The-Netherlands-recognises-Kosovo.html. Retrieved 2008-03-05. 
  2. ^ "The Netherlands opens embassy in Kosovo" Arkivuar 20 janar 2009 tek Wayback Machine Dutch Ministry of Foreign Affairs, 27 June 2008 Link accessed 30/06/08
  3. ^ "Misionet e Kosovës Jashtë". Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo. 2009. Marrë më 26 nëntor 2009.[lidhje e vdekur]
  4. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09
  5. ^ "Relations the Netherlands - Kosovo". Government of Netherlands (në anglisht). Marrë më 30 qershor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]