Jump to content

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Norvegjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Norvegji
Map indicating locations of Kosova and Norvegjia

Kosova

Norvegjia

Marrëdhëniet Kosovë-Norvegji janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Norvegjisë. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Norvegjia e njohu atë më 28 mars 2008.[1] Norvegjia ka një ambasadë në Prishtinë, ndërsa Kosova ka lënë të kuptohet se do ta përfshijë Norvegjinë në valën e dytë të hapjeve të ambasadave.

Norvegjia aktualisht ka 8 ushtarë që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të drejtuar nga NATO.[2] Thorstein Skiaker ishte Komandanti i 5-të i KFOR-it nga 6 prilli 2001 deri më 3 tetor 2001.

  1. ^ "Norway recognises Kosovo as an independent state" (në anglisht). 28 mars 2008. Marrë më 28 mars 2008.
  2. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 9 July 2009

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]