Marrëdhëniet mes Kroacisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kroaci-Kosovë
Map indicating locations of Kroacia and Kosova

Kroacia

Kosova
Misioni diplomatik
Ambasada kroate në PrishtinëAmbasada kosovare në Zagreb
Të dërguarit
Marija KapitanovićGëzim Kasapolli

Marrëdhëniet Kroaci-Kosovë u referohen marrëdhënieve dypalëshe të Kroacisë dhe Kosovës. Marrëdhëniet diplomatike midis dy vendeve u krijuan më 30 qershor 2008, pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës.[1] Kroacia ka një ambasadë në Prishtinë, dhe Kosova ka një ambasadë në Zagreb. Të dyja vendet ishin pjesë e Jugosllavisë nga viti 1918 deri më 1991. Marrëdhëniet midis dy vendeve përshkruhen si shumë të mira dhe miqësore.

Marrëdhëniet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kroacia e njohu Kosovën më 19 mars 2008. Të dyja vendet vendosën marrëdhënie diplomatike më 30 qershor 2008.[2] Më 7 nëntor 2008, Kroacia zëvendësoi zyrën e saj ndërlidhëse në Prishtinë me një ambasadë.[3] Më 19 shkurt 2010, Kosova hapi ambasadën e saj në Zagreb.[4] Më 9 prill 2015, Kroacia dhe Kosova nënshkruan një marrëveshje partneriteti evropian që zyrtarizoi kornizën e bashkëpunimit të tyre në reformën e institucioneve të Kosovës sipas standardeve evropiane.[5] Zyrtarët shtetërorë kroatë dhe kosovarë takohen rregullisht.[6][7][8][9][10][11] Kroacia e mbështeti Kosovën në debatin gojor të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës.[12]

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 korrik 2008, Parlamenti Kroat miratoi pjesëmarrjen e Kroacisë në misionin e KFOR-it. Kroacia dërgoi kontigjentin e parë të përbërë nga 20 ushtarë dhe 2 helikopterë Mil Mi-17 në Kosovë më 1 korrik 2009. Më 25 shtator 2015, Parlamenti vendosi që Kroacia mund të dërgojë deri në 35 ushtarë dhe 2 helikopterë në Kosovë. Detyra themelore e kontigjentit kroat është transportimi i forcave të KFOR-it, ngarkesave dhe VIP-ave.[13] Që nga viti 2019, Kroacia ka 34 trupa që shërbejnë në Kosovë, që është kontingjenti i 30-të deri më tani.[14][15]

Kryeministri i 4-t i Kosovës Agim Çeku mori pjesë në Luftën e Pavarësisë së Kroacisë si brigadier në Ushtrinë Kroate. Ai rregullisht banon në Zadar, ku ishte profesor në një shkollë ushtarake lokale ndërmjet viteve 1984 dhe 1990.[16]

Njerëz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova është shtëpia e një komuniteti me rreth 300 kroatë etnikë të përqendruar në fshatrat Janjevë, Letnicë Sasare, Vrnavokolo dhe Vrnez. Paraardhësit e tyre, tregtarët dhe minatorët kroatë nga Dubrovniku dhe Bosnja dhe Hercegovina, u vendosën në zonën e pasur me miniera argjendi dhe plumbi në shekullin XIV.[17] Numri i shqiptarëve në Kroaci është shumë më i madh. Sipas regjistrimit të vitit 2011, 17.513 shqiptarë jetojnë në Kroaci, kryesisht nga Kosova dhe Maqedonia.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "MVEP • Veleposlanstva RH u svijetu • Kosovo, Priština". www.mvep.hr (në kroatisht).
 2. ^ "Archived copy" (në kroatisht). Arkivuar nga origjinali më 2010-04-15. Marrë më 2010-06-11.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "Hrvatska otvorila veleposlanstvo u Prištini". www.index.hr (në kroatisht).
 4. ^ "Otvoreno veleposlanstvo Kosova u Zagrebu". Dnevnik.hr (në kroatisht).
 5. ^ "Croatia and Kosovo Sign Partnership Agreement" (në anglisht). 9 prill 2015.
 6. ^ "Priština Mesića dočekala kao heroja, a Srbi mu to ne opraštaju". www.vecernji.hr (në kroatisht).
 7. ^ "Josipović obećao daljnju pomoć Kosovu". Hrvatska radiotelevizija (në kroatisht).
 8. ^ "Kolinda nazočila inauguraciji novog predsjednika Kosova". www.index.hr (në kroatisht).
 9. ^ "Predsjednik kosovskog parlamenta: vrijeme sukoba na Balkanu zauvijek je završeno". www.vecernji.hr (në kroatisht).
 10. ^ "Hrvatsko gospodarsko izaslanstvo izazvalo izniman interes kosovskih poduzetnika". Hrvatska gospodarska komora (në kroatisht).
 11. ^ "Predsjednica Kosova u Zagrebu: Nemamo teritorijalne pretenzije". www.vecernji.hr (në kroatisht).
 12. ^ "ICJ Sets Agenda for Kosovo Hearing " balkaninsight.com 08-10-09 Link retrieved 09-10-09
 13. ^ "MVEP • Hrvatska u mirovnim misijama i operacijama NATO-a". www.mvep.hr (në kroatisht).
 14. ^ "KFOR | Contributing Nations". jfcnaples.nato.int (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2020. Marrë më 15 qershor 2020.
 15. ^ "MORH: Trideseti hrvatski kontigent upućen na Kosovo". N1 HR (në kroatisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 15 qershor 2020.
 16. ^ "Agim Ceku". www.vecernji.hr (në kroatisht).
 17. ^ "Sedam stoljeća hrvatske kulture na Kosovu" (në kroatisht). 16 maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]