Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Vatikanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marrëdhëniet Shqipëri-Vatikan
Map indicating locations of Shqipëria and Vatikani

Shqipëria

Vatikani

Marrëdhëniet Shqipëri-Vatikan u referohen marrëdhënieve aktuale dhe historike të Shqipërisë dhe Selisë së Shenjtë. Selia e Shenjtë ka një Nunciature Apostolike në Shqipëri, e cila përfaqëson diplomatikisht Selinë e Shenjtë.

Përfaqësuesi quhet zyrtarisht 'Nuncio Apostolik në Shqipëri' dhe ka statusin e ambasadorit. Zyra e nunciature ndodhet në kryeqytet, Tiranë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e marrëdhënieve midis vendeve, filloi në mesjetë, kur Skënderbeu u bë kryekomandanti i forcave kryqtare të Papa Piut II. Më vonë, Giovanni Francesco Albani u bë Papë nga 1700 deri më 1721. Ai lindi nga një baba shqiptar i lindur nga familja fisnike Albani nga rajoni i Malësisë së MadheShqipëri.

Nunciatura Apostolike në Shqipëri filloi si një delegacion Apostolik në Shqipëri nga Papa Benedikti XV më 12 nëntor 1920, dhe u ngrit në rangun e plotë të një nunciature nga Papa Gjon Pali II më 16 janar 1991. Nuncio aktual Apostolik në Shqipëri është Shkëlqesia e Tij Charles John Brown, i cili u emërua nga Papa Françesku më 9 mars 2017.

Lista e Delegatëve Apostolikë dhe Nuncios në Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]