Marsoulas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Marsoulas (Ocitanisht: Marsolàs ; Shqip: Marsuli) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Kishte një popullsi prej 130 banorësh në 2.4 km katrorë.

Është i njohur për Shpellën Marsoulas në të cilën u zbuluan artifakte dhe piktura paleolitike. [1]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196279—    
1968114+44.3%
197594−17.5%
1982100+6.4%
1990112+12.0%
1999137+22.3%
2008141+2.9%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Recent Excavation in the Marsoulas Cave". Nature. 129 (3251): 273–274. 20 shkurt 1932. doi:10.1038/129273d0. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)