Martiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Martiqi
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Komuna e Tivarit
Lartësia 210 metra (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 575 banorë

Martiq, (malazezisht: Мартићи/Martići) është vendbanim në Komunën e Tivarit në Mal të Zi. Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003 i ka pasur 575 banorë, ndërsa sipas regjistrimit të vitit 1991, ka pasur 705 banorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Martiq jetojnë 282 banorë të moshës madhore, dhe mosha mesatare e popullsisë është 41,6 vjet. Në vendbanim janë 100 ekonomi familjare me 3,57 anëtarë për familje. Të gjithë banorët janë të të nacionalitetit Shqiptarë.

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjatë shek. të XX-të
1948 521 Lëvizja e popullsisë Martiqi.png
1953 530
1961 564
1971 641
1981 682
1991 705
2003 575

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së Malit të Zi, Martiç ka pasur 300 banor, 121 ekonomi familjare dhe 125 banesa.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]