Maryam Rajavi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maryam Rajavi
Lindi më 04 Dhjetor 1953
Vendlindja Tehran, Iran
Emër tjetër مریم رجوی
Profesioni politikane

Maryam Rajavi (e lindur me emrin Maryam Qajar Azodanlu, مریم قجر عضدانلو, e lindur në 4 dhjetor 1953) është liderja e organizatës Muxhahedinët e Iranit, një organizate me qëllim përmbysjen e qeverisë iraniane. Rajavi është gjithashtu presidenta e sapo-emëruar e Këshillit Kombëtar të Rezistëncës për Iranin (NCRI) që prej vitit 1993. Ajo është bashkëshortja e Massoud Rajavi.


Edukimi dhe shkollimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajavi ka lindur në 4 dhjetor në Teheran. Ajo u rrit në një familje të klasës së mesme nga nënpunës civilë që vinin nga dinastia e Qajarit. Ajo ka përfunduar studiemt e larta në Universitetin e Teknolologjisë së Sharifit në Iran, në degën e metalurgjisë.