Jump to content

Masakra në Ditën e Shën Valentinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Masakra në Ditën e Shën Valentinit është emri i një vrasje të vitit 1929 që ndodhi në Çikago, ku shtatë persona u vranë gjatë Epokës së Ndalimit..[1] Vrasja ndodhi më 14 shkurt dhe ndodhi një luftë mes bandës irlandezo-amerikanë dhe bandës italianëve të anës jugore e cila udhëhoq nga Al Capone për të marrur nën kontroll bandën kriminale në qytet.[2] Ish-antarët e bandës së Egan's Rats ishin të dyshuar se kishin rol në vrasje, duke ndihmuar Al Caponen.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ora 10:30 më 14 shkur 1929, shtatë persona u vranë në garazh në rrugën 2122 North Clark Street,[3][4] në lagjen Parku Lincoln në pjesën veriore të Çikagos. Ata u qëlluan nga katër burra duke përdorur armë që përfshinin dy armë thundëse Thompson. Dy nga rekreativë ishin veshur si policë me uniformë, ndërsa të tjerët mbanin kostume, lidhëse, kapele dhe kapele. Dëshmitarët panë "policinë" që çoi burrat e tjerë me armë jashtë garazhit pas gjuajtjes.

Viktimat përfshijnë pesë anëtarë të Banda North SideGeorge "Bugs" Moran. I dyti në komandë, dhe kunati i Moranit, Albert Kachellek (pseudonim James Clark), u vra së bashku me Adam Heyer, llogaritarin e bendit dhe menaxherin e biznesit, Albert Weinshank, i cili menaxhoi disa operacione pastrimi dhe ngjyrosje për Moranin dhe zbatuesit e bandës Frank Gusenberg dhe Peter Gusenberg. Dy bashkëpunëtorë u qëlluan gjithashtu: Reinhardt H. Schwimmer, një ish-optik, u bë lojtar dhe shok i bandës, dhe John May, një mekanik i rastit për bandën Moran.

Kur policët e vërtetë të Çikagos arritën në vendin e ngjarjes, një nga viktimat, Frank Gusenberg ishte ende gjallë. Ai u dërgua në spital, ku mjekët e stabilizuan atë për një kohë të shkurtër. Policia u përpoq ta pyeste Gusenbergun. I pyetur se kush e qëlloi atë, Gusenberg, i cili kishte pësuar katërmbëdhjetë plagë plumbash, u përgjigj: "Askush nuk më qëlloi". Ai vdiq tre orë më vonë.[5]

Masakra thuhet se ishte planifikuar nga organizata e udhëhequr nga Al Capone për të eleminuar George "Bugs" Moran, shefi i Bandës North Side. Ish-shefi i Bandës North Side Dean O'Banion, ishte vrarë nga katër persona të armatosur në dyqanin e tij të luleve në Rrugën e Veriut në vitin 1924. Pas vrasjes së O'Banionit, çdo udhëheqës i njëpasnjëshëm i North Side u vra gjithashtu, gjoja nga anëtarë të ndryshëm ose bashkëpunëtorë të organizatës Capone.

ditën e Shën Valentinit, pjesa më e madhe e bandës Moran kishte ardhur tashmë në depo afërsisht nga ora 10:30 e mëngjesit. Moran nuk ishte aty, pasi kishte lënë hotelin e tij në Parkway Hotel. Ndërsa Moran dhe një nga burrat e tij, Ted Newberry, iu afruan pasme të magazinës nga një rrugë tjetër, ata panë një makinë policie që iu afrua ndërtesës. Ata menjëherë u kthyen dhe u rreshtuan hapat e tyre, duke shkuar në një kafene aty pranë. Ata hasën në një tjetër anëtar të bandës, Henry Gusenberg, në rrugë. Henry u paralajmërua dhe u kthye prapa. Willie Marks, gjithashtu një anëtare e Gang Veriut, vërejti makinën e policisë në rrugën e tij drejt garazhit. Ai u hodh në një hyrje dhe e hodhi poshtë numrin e licencës përpara se të dilte nga lagja.

Vëzhgimet e Capone-s ndoshta kishin gabuan për një nga burrat e Moranit për vetë Moranin - ndoshta Albert Weinshank, i cili ishte i njëjti për nga lartësia. Atë mëngjes ngjashmëria fizike midis dy burrave u rrit nga veshja e tyre: të dyja ndodhnin të mbanin uniforma të njëjta me ngjyra dhe kapele. Dëshmitarët jashtë garazhit panë një sedan Cadillac tërhequr për një ndalesë në frontin e garazh. Katër burra, dy të veshur me uniformë policore, dolën dhe ecën brenda. Dy policët e rremë, që mbanin armë, hynë në pjesën e pasme të garazhit dhe gjetën anëtarë të bandës Moran dhe dy bashkëpunëtorë të bandës, Reinhart Schwimmer dhe John May, i cili po ndreqte një nga kamionët. "Punonjësit e policisë" pastaj urdhëruan njerëzit të rreshtonin kundër murit.

Të dy "oficerët e policisë" pastaj sinjalizuan për palën në rroba civile që i kishin shoqëruar. Dy nga vrasësit hapën zjarr me thasë nën helikopter Thompson, një me një revistë me 20 kuti dhe një tjetër me një daulle 50-round. Ata ishin të plota, duke spërkatur viktimat e tyre majtas dhe djathtas, madje edhe duke vazhduar të zjarrit, pasi të shtatë e kishin goditur dyshemenë. Të shtatë burrat u grabitën në breshëri. Dy shpërthime me armë zjarri më pas, por zhdukën fytyrat e John May dhe James Clark, sipas raportit të mjeku.

Për të treguar se çdo gjë ishte nën kontroll, burrat me rroba rruge dolën me duart lart, nxitur nga dy oficerë të uniformuar të policisë. Brenda garazh, të vetmit të mbijetuar në depo ishin Highball (qeni i Mayit) dhe Frank Gusenberg. Megjithë katërmbëdhjetë plagë plumbash, ai ishte ende i vetëdijshëm, por vdiq tre orë më vonë, duke refuzuar të shqiptonte një fjalë për identitetet e vrasësve. Masakra e Ditës së Shën Valentinit nxori një protestë publike që përbënte një problem për të gjithë bosët e turmës.[6]

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Peter Gusenberg, zbatues për organizatat e Moranit.
 • Frank Gusenberg, vëllai i Peter Gusenberg dhe gjithashtu zbatues.
 • Albert Kachellek (pseudonim "James Clark"), i dyti në komandë të Moranit.[7]
 • Adam Heyer, llogaritar dhe menaxher biznesi i bandës Moran.[8]
 • Reinhardt Schwimmer, një optik që e kishte braktisur praktikën e tij për të luajtur në gara me kuaj dhe u shoqërua me bandën.[9]
 • Albert Weinshank,[10] i cili menaxhoi disa operacione pastrimi dhe ngjyrosje për Moranin. Ngjashmëria e tij me Moranin, duke përfshirë rrobat që mbante, është ajo që gjoja e vendosi masakrën në lëvizje para se Morani të arrinte.[11]
 • John May, mekanik i rastit për bandën Moran.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Valentine's Day Massacre, 1929". Marrë më 18 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ O'Brien, John (14 shkurt 2014). "The St. Valentine's Day Massacre". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2014. Marrë më 28 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Slay doctor in massacre". Chicago Daily Tribune. 15 shkurt 1929. fq. 1. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Trace killers; lid on city". Chicago Daily Tribune. 16 shkurt 1929. fq. 1. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Boyle, William (2015). "Valentine's Day Massacre". Salem Press Encyclopedia. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 6. ^ Reppetto, Thomas A. "The "Get Capone" Drive: Print the Legend." American Mafia: A History of Its Rise to Power. New York: H. Holt, 2004. 121. Print.
 7. ^ Albert Kachellek; findagrave.com
 8. ^ Adam Heyer; findagrave.com
 9. ^ Reinhardt Schwimmer; findagrave.com
 10. ^ "Albert Weinshank; findagrave.com". Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 6 shkurt 2018. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Hoffman, Albert A., Jr. (2010). Some Historical Stories of Chicago. Xlibris. fq. 188. ISBN 978-1-4535-3969-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]