Jump to content

Maska e Zorros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maska e Zorros
Regjia ngaMartin Campbell
Shkruar ngaJohn Eskow
Ted Elliott
Terry Rossio
Bazuar nëZorro nga Johnston McCulley
ProdhuesiDoug Claybourne
David Foster
LuajnëAntonio Banderas<bre />Anthony Hopkins
Catherine Zeta-Jones
Stuart Wilson
Matt Letscher
KinematografiaPhil Méheux
MontazhiThom Noble
MuzikaJames Horner

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaTriStar Pictures
Data e publikimit
17 korrik 1998
Kohëzgjatja
137 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti95 milionë dollarë
Fitimi250.3 milionë dollarë

Maska e Zorros (Anglisht: The Mask of Zorro) është film i vitit 1998 me regji të Martin Campbell. Filmi është bazuar në heroin vigjilent Zorro nga Johnston McCulley. Filmi flet për Zorron origjinal, Don Diego de la Vega, i cili ik nga burgu për t'u hakmarrë për vdekjen e gruasë së tij në dorën e një guvernatorit të korroptuar Rafael. Diego përkrahet nga pasardhësi i tij, Alejandro, i cili ai shkon kundër krahut të djathtë të guvernatorit.

Xhirimet e filmit filluan më 27 janar 1997 me një buxhet prej 60 milionë dollarë.[1][2] Maska e Zorros u xhirua më së shumti në Estudios Churubusco në Mexico City.[3] Prodhimi ngeci për katër ditë në shkurt kur regjisori, Martin Campbell, u shtrua në spital për bronkit. Xhirimet rifilluan në Tlaxcala, tre orë në lindje të Mexico City, ku ekuipazhi i prodhimit ndërtoi hacienda Montero dhe copat e qytetit.[4]

Në vitin 1821, Don Diego de la Vega, një fisnik spanjoll i lindur në Kaliforni, lufton kundër ushtarëve në luftën për pavarësinë e Meksikës si Zorro, një shpatar misterioz i maskuar, i cili mbron fshatarët meksikan dhe njerëzit e Las Californias. Don Rafael Montero, guvernatori i korruptuar i rajonit, mëson nga alter ego i De La Vega dhe përpiqet ta arrestojë atë. Gruaja e De la Vega, Esperanza, e cila Montero ishte në dashuri me të, vritet gjatë rrëmujës që pasoi. Montero burgos de La Vega dhe e merr vajzën e tij të mitur, Elena, si e tij para se të kthehet në Spanjë.

Njëzet vjet më vonë, Montero kthehet në Kaliforni si një civil, së bashku me Elenën, e cila është rritur në një grua të bukur dhe i ngjan nënës së saj të ndjerë. Rilindja Montero motivon de La Vega për të shpëtuar nga burgu. Ai ndesh një hajdut, Alejandro Murietta, i cili, si një fëmijë, e shpëtoi jetën e Zorros gjatë luftës së tij të fundit. De la Vega vendos se fati i ka sjellë ata së bashku dhe pajtohet të bëjë Alejandro mbrojtësin e tij, duke e bërë atë të jetë Zorro i ri. Alejandro bie dakord t'i nënshtrohet regjimit të trajnimit de La Vega në shpellën e fshehtë të Zorro nën rrënojat e pasurisë së tij familjare, në mënyrë që të jetë në gjendje të hakmerret ndaj kapiteni Harrison Love, njeriu i djathtë i Monteros, i cili ishte përgjegjës për vrasjen e vëllait të Alejandro, Joaquin.

Ndërsa ende po stërvitet, Alejandro vjedh një stallion të zi që ngjan me Tornadën e Zorro-së nga garnizoni lokal. De La Vega qorton Alejandro, duke pretenduar se Zorro ishte një shërbëtor i njerëzve, jo një hajdut dhe aventurier. Ai sfidon Alejandro për të fituar besimin e Montero në vend. Alejandro paraqet si një fisnik vizitues me emrin Don Alejandro del Castillo y García, me de la Vega si shërbëtorin e tij dhe merr pjesë në një festë në hacienda të Monteros. Në festë, ai fiton admirimin e Elenës dhe mjafton besimin e Monteros që të ftohet në një takim sekret ku janë të pranishëm edhe disa fisnikë të tjerë. Montero lë të kuptohet në një plan për të rimarrë Kaliforni për Dons dhe ta shpallte atë si një republikë të pavarur duke blerë atë nga Gjenerali Santa Anna, i cili ka nevojë për para për të financuar luftën e tij të ardhshme me Shtetet e Bashkuara.

Montero merr Alejandro dhe fisnikët në një minierë të artë të njohur si "El Dorado", ku fshatarët dhe të burgosurit përdoren për punë rob. Montero planifikon të blejë Kalifornin nga Santa Anna duke përdorur arin e minuar nga toka e Santa Anna. De la Vega përdor këtë mundësi për t'u afruar me Elenën, edhe pse ai e identifikon veten si shërbëtor "Bernardo", duke mësuar se Montero i tha Elenës se nëna e saj vdiq në lindjen e fëmijës. Ndërsa ecën në një treg, Elena takon gruan që ishte dado e saj që i tregon Elena identitetin e vërtetë të prindërve të saj. De la Vega dërgon Alejandro, veshur si Zorro, për të vjedhur hartën e Monteros që çoi në minierën e arit. Zorro lufton me Monteron, Love, dhe rojet e tyre në hacienda. Kur Zorro shpëton, Elena përpiqet të tërheqë hartën e Monteros nga shpata, por ai e josh atë, duke çuar në një puthje të pasionuar para se të ikte.

E tmerruar nga ndëshkimi i Santa Anna nëse zbulon se po paguhet me ari të tij, Montero, me nxitjen e Love, vendos të shkatërrojë minierën dhe të vrasë punëtorët. De la Vega i thotë Alejandro të lirojë punëtorët e tij në mënyrë që de La Vega të mund ta kërkojë Elenën. Alejandro largohet, ndjenja e tradhtuar nga hakmarrja e Diegos. De la Vega gërmon Montero në hacienda dhe zbulon identitetin e tij, por Montero e kap atë duke kërcënuar Elenën. Ndërsa ai është marrë, de la Vega i thotë Elena emrin e luleve, romneya, ajo e njohu mbërritjen e saj në Kaliforni, duke e bindur atë se ai është babai i saj. Ajo lëshon de la Vega nga qelia e tij dhe ata shkojnë në minierë, ku Alejandro dhe de la Vega respektivisht mposhtin dhe vrasin Love dhe Montero. Elena dhe Alejandro i lanë punëtorët përpara se eksplozivi të dilte dhe pastaj të gjente de la Vega të plagosur për vdekje. Ai bën paqe me Alejandro dhe Elena dhe i jep bekimet e tij Alejandros për t'u martuar me vajzën e tij para se të vdesë. Më vonë në film, Alejandro dhe Elena janë të martuar dhe kanë një djalë të quajtur Joaquin dhe Alejandro i tregon atij historinë se si gjyshi i tij ishte Zorro i parë dhe se si ai u bë dhe vdiq si një hero me dëgjimin e Elenës. Alejandro dhe Elena ndajnë një puthje të pasionuar para se Joaquin të fillojë të qajë dhe Elena e qetëson. Filmi mbaron me Alejandro duke ecur poshtë në korridorin e rezidencës së tij para se dera të mbyllet me Zorro duke tërhequr shpatën e tij dhe duke e bërë shenjën e tij të ngulfatur me flakë.

  • María and Mónica Fernández Cruz portretizon Elena de la Vega (si foshnje).
  1. ^ Archerd, Army (9 dhjetor 1996). "Douglases save coastal land". Variety (në anglisht). Marrë më 22 tetor 2010.
  2. ^ Cox, Dan (12 dhjetor 1996). "Wilson's taking up the sword for ' Zorro'". Variety (në anglisht). Marrë më 22 tetor 2010.
  3. ^ Muttalib, Bashirah (16 janar 1998). "Rediscovering Mexico". Variety (në anglisht). Marrë më 24 tetor 2010.
  4. ^ Archerd, Army (18 shkurt 1997). "Flu fells 'Zorro' director". Variety (në anglisht). Marrë më 23 tetor 2010.