Maska e pluhurit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Një maskë pluhuri me gjysmë fytyre vishet përgjithësisht për të mbrojtur veshin nga lëndët e vogla të grimcave

Maska e pluhurit është një maskë fleksibël e mbajtur mbi hundë dhe gojë nga shirita elastikë ose gome për tu mbrojtur kundër pluhurave të ndryshme gjatë ndërtimit ose aktiviteteve të pastrimit, siç janë pluhurat nga tullat, drurët, tekstili me fije qelqi, silici (nga prodhimi i qeramikës ose qelqit ), ose spastrimi. Një maskë pluhuri gjithashtu mund të vishet për të mbrojtur kundër alergjeneve siç janë poleni i pemëve dhe barit.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]