Matteo Renzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Matteo Renzi
Matteo Renzi 2015.jpeg
Kryeministër i Italisë
Në zyrë
22 shkurt 2014 – 12 dhjetor 2016
PasardhësiEnrico Letta
Pasuar ngaPaolo Gentiloni
Kryetari i Partisë Demokratike e Italisë
Në zyrë
15 dhjetor 2013 – 12 mars 2018
PasardhësiGuglielmo Epifani
Pasuar ngaMaurizio Martina
Kryetari i Bashkisë Firences
Në zyrë
22 qershor 2009 – 24 Mars 2014
PasardhësiLeonardo Domenici
Pasuar ngaDario Nardella
Kryetari i Provinca e Firences
Në zyrë
13 qershor 2004 – 8 qershor 2009
PasardhësiMichele Gesualdi
Pasuar ngaAndrea Balducci
Të dhënat vetjake
Lindur më11 janar 1975
Firenca
KombësiaItalian
Partia politikeIV
ProfesioniPolitikan
Faqja zyrtare[1]

Matteo Renzi (Firenca, 11 janar 1975) është një politikan italian. Ai ishte kryetar i provincës së Firences 2004-2009 dhe kryetar i bashkisë së Firences 2009-2014. Ai është president i Këshillit të Ministrave të Republikës Italiane nga 22 shkurt 2014, dhe krytari i Partisë Italia Viva.

Duke u bërë kreu i qeverisë në moshën 39 vjeçare, është kryeministri me i ri në historinë italiane.

Qeveria e tij zgjati deri më 12 dhjetor 2016.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]