Matteo Renzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Matteo Renzi
Matteo Renzi
Kryeministër i Italisë
22 Shkurt 2014 – aktiv
Paraardhësi: Enrico Letta
Kryetari i Partisë Demokratike e Italisë
15 Dhjetor 2013 – aktiv
Paraardhësi: Guglielmo Epifani
Kryetari i Bashkisë Firences
22 Qershor 200924 Mars 2014
Paraardhësi: Leonardo Domenici
Pasardhësi: Dario Nardella
Kryetari i Provinca e Firences
13 Qershor 20048 Qershor 2009
Paraardhësi: Michele Gesualdi
Pasardhësi: Andrea Balducci
Të dhënat personale
Lindi më: 11 Janar 1975
Lindi në: Firenca
Kombësia: Italian
Profesioni: Politikan
Partia politike: PD


Matteo Renzi (Firenca, 11 janar 1975) është një politikan italian. Ai ishte kryetar i provincës së Firences 2004-2009 dhe kryetar i bashkisë së Firences 2009-2014. Ai është president i Këshillit të Ministrave të Republikës Italiane nga 22 shkurt 2014, dhe sekretari i Partisë Demokratike, e zgjedhur në zgjedhjet paraprake më 8 dhjetor 2013. Duke u bërë kreu i qeverisë në moshën 39 vjeçare, është kryeministri me i ri në historinë italiane.

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]