Matthew C. Perry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Matthew C. Perry

Matthew Calbraith Perry (10 prill 1794 – 4 mars 1858) ishte komandantë i Marinës së Shteteve të Bashkuara i cili komandonte anije në shumë luftëra, si Lufta e vitit 1812. Ai luajti rol në hapjen e Japonisë në Perëndim me Marrëveshjen e Kanagawas në vitin 1854.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Matthew Perry ishte djali i Sarah Wallace (mbiemri i vajzërisë Alexander) (1768–1830) dhe kapitenit marinar Christopher Raymond Perry (1761–1818). Vëllezërit dhe motrat e tij ishin Oliver Hazard Perry, Raymond Henry Jones Perry, Sarah Wallace Perry, Anna Marie Perry (nëna e George Washington Rodgers), James Alexander Perry, Nathaniel Hazard Perry, dhe Jane Tweedy Perry (e cila u martua me William Butler).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perry mori pjesë në luftën kundër Anglisë, u bë në 1837 komandant ku morri gradën e kapitenit më 1841 dhe solli luftën me Meksikën nga 1846 në 1848 në komandën e një skuadron të vogël në Gjirin e Meksikës, me të cilën ai bombardoi Veracruzin në mars të vitit 1847 dhe bëri të mundur një ushtri pushtimi mbarëkombëtar atje.

Arritja më e paharrueshëm Perry ishte, megjithatë, ekspedita në Japoni, gjatë së cilës ai e dëboi me përfundimin e traktatit tregtar midis Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara (traktati i Kanagawa, e cila sot është pjesë e Yokohama, 31 mars 1854), e cila përfaqëson hapjen e perandorisë japoneze për ndikimet perëndimore. Të ashtuquajturat anijet të zeza shkaktuar shumë turbullirë në Japoni në periudhën Ansei, kur ata demonstruan qartë se cili vend teknologjikisht i privilegjuar ishte në disa qindra vjet të sundimit ushtarak gjatë Shogunatit Tokugawa.

Perry është konsideruar, pranë David Farragut, duke pasur pjesën më të rëndësishme në krijimin e një flote të fuqishme amerikane.

Pllaka përkujtimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statuja e Matthew Perry në Parkun Touro

Një statujë e tij ndodhet në Parkun Touro përballë Bellevue Avenue në Newport, Rhode Island. Statuja e tij u dizajnua nga John Quincy Adams Ward në vitin 1869.[1] Bazamenti u dizajnua nga Richard Morris Hunt.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komandanti Perry u martua me Jane Slidell Perry (1816–1864) dhe kishin dhjetë fëmijë:[3]

 • Jane Slidell Perry (c. 1817-1880)
 • Sarah Perry (1818–1905), e cila u martua me Robert Smith Rodgers (1809–1891)
 • Jane Hazard Perry (1819–1881), e cila u martua me John Hone (1819–1891) dhe Frederic de Peyster (1796–1882)
 • Matthew Calbraith Perry (1821–1873), një kapiten në Marinën e Shteteve të Bashkuara dhe veteran i luftë meksikane dhe luftës civile.
 • Susan Murgatroyde Perry (c. 1825-1896)
 • Oliver Hazard Perry (c. 1825–1870)
 • William Frederick Perry (1828–1884)
 • Caroline Slidell Perry Belmont (1829–1892), e cila u martua me August Belmont.
 • Isabella Bolton Perry (1834–1912), e cila u martua me George T. Tiffany
 • Anna Rodgers Perry (c. 1838-1922)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ John Quincy Adams Ward, dean of American sculpture: with a catalogue raisonné By Lewis I. Sharp, (University of Delaware Press, 1985)
 2. ^ "Commodore Matthew Calbraith Perry, (sculpture)". Institucioni Smithsonian. Marrë më 10 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Matthew Calbraith Perry" by William Elliot Griffis 1887