Jump to content

Maurice de Berkeley, 2nd Baron Berkeley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Figura e Maurice de Berkeley, Baroni i 2-të Berkeley (vdiq më 1326) "The Magnanimous", Abacia e Shën Augustinit, Bristol ( Katedralja e Bristolit )
Stema e Berkeley: Gules, një shevron midis dhjetë kryqeve patee, gjashtë në krye dhe katër në bazë argent
Figura e Maurice de Berkeley, Baroni i 2-të Berkeley (vdiq më 1326) "The Magnanimous", Abacia e Shën Augustinit, Bristol (Katedralja e Bristolit). Krahët e Berkeley-t janë të dukshme në mburojën e tij
Pamje e plotë e monumentit

Maurice de Berkeley, Baroni i 2-të Berkeley (1281 - 31 maj 1326), Baroni i Madhërishëm, feudal i Berklit, i Kështjellës Berkeley në Gloucestershire, Angli, ishte një bashkëmoshatar . Ai u rebelua kundër mbretit Eduard II dhe Despencerëve . Epiteti i tij, dhe ai i çdo kreu të mëparshëm dhe të mëpasshëm të familjes së tij, u krijua nga John Smyth i Nibley (vdiq më 1641), kujdestar i pronave të Berkeley, biografi i familjes dhe autor i Lives of the Berkeleys .

Ai ishte djali i madh dhe trashëgimtari i Thomas de Berkeley, Baroni i parë Berkeley nga gruaja e tij Joan de Ferrers (1255–1309), e lindur rreth kohës së vdekjes së gjyshit të tij . [1]

Ai ishte i përfshirë në Luftërat Skoceze nga rreth 1295 deri në 1318. [2] Ai u emërua guvernator i Gloucester nga Edward II në 1312, menjëherë pas ekzekutimit të Piers Gaveston . [3] Ai ishte guvernator i Berwick-on-Tweed nga viti 1314 [4] derisa ra në duart e skocezëve në 1318 . [5] Ai u emërua gjithashtu Drejtor i Uellsit të Jugut në 1316 dhe administrator i Dukatit të Akuitanisë në 1319 [6]

Ai pasoi të atin në 1321, por brenda pak muajsh u bashkua me Thomasin, Kontin e 2-të të Lancasterit në rebelimin e tij kundër mbretit. [7] Ai u dorëzua në shkurt 1322 dhe mbreti konfiskoi pasurinë e tij. [8] Ai e kaloi pjesën e mbetur të jetës së tij si i burgosur në Kalanë Wallingford . [9]

  1. ^ Smyth, John (1883). Lives of the Berkeleys. Vëll. 1. fq. 224. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Smyth. Lives of the Berkeleys. fq. 226. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Herbert, N.M. (1988). VCH Gloucestershire, vol. IV: The City of Gloucester. fq. 20. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Smyth. Lives of the Berkeleys. fq. 227. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Prestwich, Michael (2007). Plantagenet England 1225-1360. fq. 241. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Smyth. Lives of the Berkeleys. fq. 228. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Smyth. Lives of the Berkeleys. fq. 232. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Wells-Furby, Bridget (2004). A Catalogue of the Medieval Muniments at Berkeley Castle. Vëll. 17. Bristol & Gloucestershire Archaeological Society. fq. xxxvi. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Smyth. Lives of the Berkeleys. fq. 238, 272. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)