Mayuri Kurotsuchi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mayuri Kurotsuchi (涅 マユリ, Kurotsuchi Mayuri) është personazh fiktiv në anime dhe manga Bleach krijuar nga Tite Kubo. Ai është kapiteni i divizionit të 12-të dhe presidenti i dytë i Institutit të Hulumtimeve dhe Zhvillimeve të Shinigamit. Lejtnanti i tij më parë ishte Nemu Kurotsuchi, ndërsa i tanishëm është Akon. Ai më parë ishte anëtar në vendin e tretë në Divizionin e 12-të nën shërbimin e Kisuke Urahara.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk dihet fare për historinë e hershme të Mayurit, përveç se 110 vjet më parë, ai ishte i vetmi i burgosur në Maggot Nest, i cili konsiderohej i rrezikshëm sa duhet për të kërkuar izolim në një qeli të vogël burgu, të lidhur me murin nga kyçin e këmbës. Megjithatë, një ditë ai do të vizitohej nga Kisuke Urahara, i cili po kërkonte gjeniun e tij për t'u bërë zëvendës-president në Institutin e Hulumtimit dhe Zhvillimit të Shinigamit, i cili sapo ishte menduar, një kërkesë që do ta çonte atë automatikisht nga atje. Në fillim Mayuri refuzoi, derisa Kisuke filloi ta ngacmonte atë me faktin se ai nuk kishte asgjë për t'u ngjeshur me atë poshtë dhe se, si nënkryetar, ai do të trashëgonte gjithçka që diçka të ndodhte me Urahara.[1]

Në një moment, Mayuri lexoi një libër që detajonte funksionet e krahëve të Mbretit të Shpirtit, ku mësoi se krahu i djathtë është përgjegjës për "ndalimin" ndërsa krahu i majtë është përgjegjës për "avancimin".

9 vjet më vonë, duke ecur nëpër Seireitei me Kisuke Urahara dhe Hiyori Sarugaki, ata u përshëndetën nga kapiteni i divizionit të 5-të Shinji Hirako dhe nënkoloneli i tij Sōsuke Aizen. Mayuri shprehu keqardhje për Shinji pasi nuk pranoi të thërriste Mayurin me emrin e tij të plotë dhe e quajti atë vetëm nga i pari, i cili ishte shumë i njohur për pëlqimin e Mayurin. Ai veproi i painteresuar në bisedën midis Urahara dhe Aizen i cili shpjegonte se Divizioni i 9 ishte dërguar në një hetim të veçantë për të gjetur se çfarë po ndodhte me zhdukjet në Distriktin Rukon.[2]

Gjatë kohës së saj të shkurtër si një anëtar i institutit, Hiyori shërbeu si menaxhere e laboratorit, i cili rezultoi me përplasje me Mayurin, i cili ishte atëherë i vendit të 3 & zv.Presidenti i Institutit të Hulumtimeve dhe Zhvillimit Shinigami, mbi të cilët kishte më shumë autoritet nën kapiten. Të dy vazhdimisht morën një argument të vazhdueshëm rreth asaj se kush ishte përgjegjës, duke bërë që Hiyori të thërriste në Urahara. Ai i shpjegoi asaj se me zhdukjet që ndodh ai kishte krijuar një lloj të ri të Gigai. Para se Hiyori të përgjigjet, ata u ndërprenë me ardhjen e Tōdo Izaemonit, anëtar i vendit të 6-të të Divizionit të 9-të. Urahara pranoi të dërgonte një studiues në vendin e hetimit sipas kërkesës së kapitenit Kensei Muguruma të Divizionit të 9-të. Urahara zgjodhi Hiyorin për të shkuar në vend, në të cilin u irritua dhe e pyeti pse nuk mund të dërgonte dikë më pak të rëndësishëm, duke iu referuar ndihmësit të laboratorit Akon. Ai e pyeti nëse duhet të vazhdonte të ishte një lejtnant që nxiti Hiyorin që ta sulmonte, megjithëse ai thjesht e hodhi poshtë atë. Ndonëse ngurruan, Hiyori pranoi ndërsa Urahara shpjegoi se ajo ishte e vetmja që ai mund të besonte me detyrën.

Pas një incidenti që mori Urahara dhe Tessai Tsukabishi të dëbuar dhe disa kapitenë dhe oficerë të ulur Hollowfied, Mayuri më vonë arriti Urahara në drejtimin e Institutit të Kërkimit dhe Zhvillimit.

Në një moment, Mayuri filloi të zhvillonte Projektin Nemuri, të cilin ai e modifikonte Zanpakuton e tij. Ky zhvillim e lejoi atë të arrinte Urahara si kapiten i Divizionit të 12-të të Goteit 13. Në projekt, ai krijoi një jetë të re nga "qelizat shpirtërore të perëndishme" në formën e Nemus, gjë që e bëri jashtëzakonisht të lumtur.[3] Megjithëse ai pretendonte se krijimi i shpirtrave të rinj nga asgjëja ishte ëndrra e ndonjë Shinigami, Mayuri besonte se të kesh një ëndërr derisa ishte zgjuar ishte qesharake dhe reflektonte atë në emrin ironik të projektit.

Vite më vonë, pasi u zgjodh çështja e Shinigamit të vrarë në qytetin Naruki, Mayuri dëgjoi raportin e Isshin Shiba për gjetjet e tij në një mbledhje kapitenësh. Megjithëse komandanti i kapitenëve ishte i gatshëm të mos e pranonte shkeljen e rregullave të Isshinit, Mayuri shprehu pakënaqësinë e tij se si Isshini nuk mund ta kthente trupin e "Hollow misterioz".

Ai gjithashtu eksperimentoi në Quincy, duke përfshirë Sōken Ishida, mjeshtër dhe gjyshi i Uryus, në studimet e tij. Ai ishte i zhgënjyer për të mësuar se Uryu ishte një Quincy, sepse ai e konsideroi studimin e tij të plotë të Quincy dhe nuk donte asnjë ekzemplar të mëtejshëm Quincy.[4]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aftësia më e madhe Mayuri është intelekti i tij shkencor. Ai është në gjendje të mendojë shumë hapa përpara kundërshtarëve të tij dhe ka krijuar shpikje të shumta për ta ndihmuar atë në betejë. Ai është gjithashtu një mjeshtër i Kidō dhe ka një nivel shumë të lartë të Reiatsu.

Zanpakuto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zanpakutō e Mayuri është Ashisogi Jizō. Në formën e Shikai, tehu i Ashisogi Jizō shkëlqen dhe shndërrohet në një trident të deformuar me brisk të lakuar, gjarpërues. Pika e mesme është më e drejtë dhe më e gjatë se tehët anësore, dhe duket se ngjitet nga roja, e cila është formuar si një kokë foshnje me duar të lidhura në lutje (siç është përshkruar Kṣitigarbha), të gjitha të montuara në shpat normale të shpatës së tij, mbulesa me zbukurime me ngjyrë në të dyja anët, të cilat i ngjajnë gjetjeve të artë të drejta nën roje. Gojën e foshnjës sekreton një avujt helmues në këtë formë në intervale të ndryshme. Ashisogi Jizō në shikai ka aftësi helmuese ngjajshëm si kafshimi i një merimangës helmues; kur një kundërshtar është goditur nga Ashisogi Jizō, ai i ndalon sinjalet e trurit që kontrollojnë impulset nervore për lëvizje në gjymtyrët e viktimës, pavarësisht se ku u goditën. Por, ndryshe nga paraliza e rregullt, receptorët e dhimbjeve dhe mbarimet nervore nuk preken nga arma, kështu që viktima mund të ndiejë dhembje edhe në një gjymtyrë të paralizuar. Shërimi i plagës së goditjes nuk e largon menjëherë paralizën e shkaktuar.

Bankai i Ashisogi Jizō, Konijiki Ashisogi Jizō merr formën e një vemje gjigante ku koka e foshnjes rritet. Krijesa merr frymë një derivat helmues të gjakut të Mayurit, që është vdekjeprurëse për këdo që merr frymë, përveç Mayurit dhe Nemut. Helmimi përhapet në një sipërfaqe rreth 200 metra rreth Konjiki Ashisogi Jizō, dhe është pothuajse e pamundur të shmanget. Helmi i Konjiki Ashisogi Jizō është shumë i fuqishëm, pasi trupi i Szayelaporro filloi të prishet menjëherë pas paraqitjes së tij. Helmi ka një antidot, që Nemu mban pas simbolit të togerit dhe që Mayuri e mban në kokë. Mayuri mund të ndryshojë edhe përbërjen e helmit, duke siguruar që asnjë antidot i pagabueshëm kurrë nuk mund të prodhohet për ta shëruar, dhe nuk zhvillohet imunitet kundër tij. Edhe nëse kundërshtari nuk merr frymë, helmi ende do të hyjë në trupin e tyre.

Dobësia e Zanpakuto: Është e mundur që një person të mbetet i paprekur nga helmi duke e refuzuar atë me një sasi të mjaftueshme Reiatsu. Kushdo që është në afërsi të personit që i kundërvihet helmit do të jetë i pandikuar.[5]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Mayuri dublohet nga Ryūsei Nakao. Në anglisht, Mayuri dublohet nga Terrence Stone. Në spanjisht, Mayuri dublohet nga Luis Fenton.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Autori i mangës, Tite Kubo ka thënë në një intervistë se Mayuri është personazhi i tij i preferuar për ta vizatuar.[6]
  • Termi Jizō është pjesë e emrit japonez për bodhisattva Kṣitigarbha.
  • Mayuri ndan pak ngjajshmëri me personazhin Caesar Clown, pasi të dy kanë të njëjtin dubluesë në japonisht dhe që të dy janë shkencëtar.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bleach Kapitulli 105, faqet 4-8
  2. ^ Bleach Kapitulli 104, faqet 4-9
  3. ^ Bleach Kapitulli 642, faqet 3-4
  4. ^ Bleach Kapitulli 123, faqet 14-18
  5. ^ Bleach Epizodi 245
  6. ^ Bleach Official Character Book SOULs